Ministr Hamáček: Jde o preventivní, ale důležitý krok, jak ještě více omezit šíření nákazy

19. 10. 2020 12:18

Ústřední krizový štáb koordinuje přípravu ubytovacích kapacit pro covid negativní pacienty vracející se z nemocnice.

Ministr Hamáček: Jde o preventivní, ale důležitý krok, jak ještě více omezit šíření nákazy
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček
reklama

Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) 16. října 2020, jednal o ubytovacích kapacitách pro covid negativní pacienty, kteří se vracejí z nemocnice a nemohou jít domů. Kapacity ubytování tzv. nezdravotního typu vytvoří ÚKŠ ve spolupráci s krizovými štáby krajů.

Na základě dnešního jednání bude ÚKŠ pokračovat v tipování hotelových kapacit, které budou moci využít covid negativní lidé propuštění z nemocnice, kteří se však z různých důvodů nemohou vrátit do svého bydliště. Kapacity budou sloužit i pro osoby v karanténě, které ji nemohou absolvovat doma. „Ústřední krizový štáb zkoordinuje výběr dvou hotelů pro každý kraj, ve kterých bude připraveno vždy 50 až 100 ubytovacích kapacit tzv. nezdravotního typu. Jde o preventivní, ale důležitý krok, jak ještě více omezit šíření nákazy,“ uvedl ministr vnitra a předseda ÚKŠ Jan Hamáček (ČSSD).

První hotel bude pro negativní osoby, druhý pro případ, kdyby se v tom prvním vyskytl pozitivní pacient. Ten bude podle průběhu a projevů onemocnění přemístěn buď do zdravotnického zařízení, domů nebo do druhého hotelu.  

ÚKŠ ani Hasičský záchranný sbor naopak neřeší a nebude řešit problematiku lůžkových kapacit ani ověřování a vytváření kapacity v nemocnicích a dalších lékařských zařízeních. To je v gesci Integrovaného centrálního řídícího týmu, tedy pracovního orgánu Rady vlády pro zdravotní rizika.

Pozitivní, ale bezpříznakoví

Pokud se v prvním hotelu objeví pozitivní, bude možný jejich přesun do druhého vytipovaného hotelu pouze v případě, že budou bezpříznakoví a nebudou potřebovat lékařskou péči. Pobyt v hotelích si budou platit sami ubytovaní, cenu a rozsah služeb v tuto chvíli řešíme ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací.

Obsluhu hotelu vybere kraj na základě pracovní povinnosti dle krizového zákona, podrobnosti vyjednáváme s ministerstvy práce a sociálních věcí a zdravotnictví. ÚKŠ současně v každém kraji vytipuje ještě třetí a čtvrtý hotel pro případ potřeby, které však zatím nebudou uvedeny do provozu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Murňák (Piráti): Praha má konečně páku, jak se efektivně zbavit autovraků a černých skládek

14:03 Murňák (Piráti): Praha má konečně páku, jak se efektivně zbavit autovraků a černých skládek

Pražští zastupitelé schválili vyhlášku, která reaguje na zcela zásadní změny v odpadové legislativě …