Ministr Hamáček: Je na samosprávách, aby si různé sazby poplatků v souladu se zákonem obhájily

19.09.2021 9:15 | Tisková zpráva

Ministerstvo vnitra (MV) nebrání zavedení různých sazeb poplatku za komunální odpad. MV není gestorem zákona a zákon o místních poplatcích nevykládá, vykonává jen dozorovou činnost. Nastavení a zdůvodnění ceny je na samosprávách.

Ministr Hamáček: Je na samosprávách, aby si různé sazby poplatků v souladu se zákonem obhájily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poslal 16. září 2021 primátorovi hlavního města Prahy Zdeňku Hřibovi dopis, ve kterém mu vysvětluje situaci ohledně poplatků za komunální odpad (viz příloha). Mj. ho informuje, že gestorem zákona o místních poplatcích je Ministerstvo financí a MV ze zákona pouze dozoruje a nabízí metodickou pomoc. Do výkladu zákona však MV nezasahuje. Nastavení cen za komunální odpad je plně na samosprávě.

MV hlavnímu městu Praze poskytlo metodickou pomoc při přípravě vyhlášky s tím, že gestor zákona Ministerstvo financí doporučuje, aby sazba za množství odpadu byla nastavená jednotně. „Ministerstvo vnitra samosprávám v ničem nebrání ani nediktuje, jaké ceny za odpad mají nastavit. Vnitro zákon o poplatcích nevykládá a je na samosprávách, aby si různé sazby poplatků v souladu se zákonem obhájily,“ vysvětlil Jan Hamáček a dodal, že není na MV, aby jejich zdůvodnění posuzovalo.

MV nicméně iniciovalo jednání za účasti ministerstev financí a životního prostředí s cílem najít spravedlivé řešení. Jeho výsledkem je, že nastavení různých sazeb za komunální odpad možné je, nesmí však vést k diskriminaci jednotlivých poplatníků. Nastavení cen by dle gestora mělo být motivováno objektivními a racionálními důvody s cílem snižovat produkci odpadu a jeho třídění.

Při přípravě příslušné obecně závazné vyhlášky tak MV nebude řádně zdůvodněné různé sazby poplatku zpochybňovat a nijak různému nastavení cen bránit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodní: Opravdu už si připadáme jako v Kocourkově

22:21 Svobodní: Opravdu už si připadáme jako v Kocourkově

Komentář na facebookovém profilu k státní podpoře firem, omezujících výrobu