Ministr Hamáček: Nemůžeme nepřijmout lidi, kteří jsou v ohrožení

17.08.2021 20:09 | Komentář

Seznam Zprávy 16. 8. 2021: Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) označil situaci v Afghánistánu za totální kolaps tamní vlády a bezpečnostních sil. Postup Česka komentoval pouze stroze, uvedl, že budou potřeba další lety.

Ministr Hamáček: Nemůžeme nepřijmout lidi, kteří jsou v ohrožení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Jan Hamáček

Kolaps podle ministra Hamáčka přišel v Afghánistánu velmi rychle. Potvrdil, že český velvyslanec v Kábulu Jiří Baloun je stále na místě. Řekl, že situace na místě je bezprecedentní a poděkoval všem, kteří se na evakuačních letech podílejí.

„Situace se stále vyvíjí, armáda je připravena v letech pokračovat. My jako Ministerstvo vnitra budeme zodpovědní za pomoc lidem, kteří dorazí do Česka. Poté, co projdou všemi procedurami, jsme připraveni k maximální součinnosti tak, aby se – pokud budou mít zájem – mohli integrovat do české společnosti. Budu o té věci jednat s jednotlivými hejtmany, abychom pro lidi našli důstojné uplatnění v České republice,“ řekl dnes Hamáček na tiskové konferenci v Lidovém domě.

Hamáček bude jednat i s hejtmany

Hamáček nechtěl upřesnit, kolika lidí se evakuace bude týkat, uvedl pouze, že je rád, že první letadlo ráno přistálo. „Ještě nějaké lety bychom potřebovali,“ uvedl pouze. Doplnil, že český azylový systém počítá s tím, že se každý případ posuzuje individuálně. Současně nemůže Česko nepřijmout někoho, kdo by byl v ohrožení.

„Naším cílem je dostat do Česka co nejvíce lidí, kteří jsou v programu,“ uvedl Hamáček. Situaci v Kábulu popsal jako absolutní kolaps vlády a tamních bezpečnostních sil, postup Tálibánu jako bezprecedentně rychlý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Premiér Babiš bohapustě lže, covid-vakcíny jsou experimentální

22:21 Vítová (ANS): Premiér Babiš bohapustě lže, covid-vakcíny jsou experimentální

Na včerejší tiskové konferenci kvůli snaze vlády zavést povinné covid-očkování, vyzýval A. Babiš ne…