Ministr Hamáček: Opakuji, plníme úkol, který nedokončily minulé vlády

30.01.2019 16:51

Projev na 5. schůze Senátu dne 30. 1. 2019 k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o zpracování osobních údajů

Ministr Hamáček: Opakuji, plníme úkol, který nedokončily minulé vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Děkuji, vážený pane místopředsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. Já bych zde z pověření vlády představil návrh změnového zákona k zákonu o zpracování osobních údajů. Byl zpracován Ministerstvem vnitra ve spolupráci s řadou ministerstev, zejména Ministerstvem dopravy, spravedlnosti a financí. Znovu opakuji, plníme úkol, který nedokončily minulé vlády, protože do přípravy zákona vstoupily volby. Já mám za to, že přípravu předpisů jsme pojali zodpovědně, doplnili jsme ji o úpravy zákonů v gesci dalších resortu, tak, aby byl náš právní řád na obecné nařízení o ochraně osobních údajů náležitě připraven.

Zákon o zpracování osobních údajů upravuje obecné výjimky z obecného nařízení a další upřesnění. Změnový zákon naproti tomu obsahuje řadu novel, kterými se provádí dílčí a cílené výjimky z obecného nařízení v rámci specifických předpisů. Tím je dosaženo větší právní jistoty a více vyvážené ochrany osobních údajů v konkrétních oblastech, které to potřebují. Změnový zákon také obsahuje novely implementující některé části směrnice o ochraně osobních údajů v trestně-právní oblasti. Jde o ty části, které nelze řešit společně pro všechny příslušné spravující orgány, protože tyto orgány se mezi sebou liší v povaze, úkolech, struktuře nebo postupech. To se týká zejména novel zákonů o bezpečnostních složkách a předpisů z trestně-právní oblasti.

V neposlední řadě změnový zákon implementuje do zákona o policii a zákona o civilním letectví evropskou směrnici o využívání údajů jmenné evidence cestujících v letecké dopravě, tzv. PNR, za účelem boje proti terorismu.

V Senátu byl návrh zákona přidělen 4 výborům, které jej důkladně projednaly, některé také přijaly řadu pozměňovacích návrhů. Já chci pouze říci, že jedním z nich je návrh, aby byla vypuštěna celá novela zákona o svobodném přístupu k informacím, ale to já doporučit nemohu, protože jednak bychom přišli o právní titul ke zveřejnění informací o veřejných funkcionářích, dále bychom ztratili výjimky ze zákona 106/1999, které požaduje Bezpečnostní rada státu, nakonec bychom ztížili zacházení s otevřenými daty, které obsahují osobní údaje. To jsou přitom oblasti, které jsme otevřeli právě na základě GDPR, resp. jeho článku 86.

Jinými slovy, těch prvních 8 novelizačních bodů zákona o svobodném přístupu k informacím rozhodně nemůžu považovat za nějaký přílepek. Děkuji vám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Scheinherr (Praha sobě): Praha vybaví dopravní hřiště koly pro handicapované děti

22:02 Scheinherr (Praha sobě): Praha vybaví dopravní hřiště koly pro handicapované děti

Rada hl. m. Prahy schválila realizaci projektu jízdní kola pro handicapované děti. Město tak pořídí …