Ministr Hamáček: Příští rok dojde k zásadnímu nárůstu uživatelů elektronických služeb státu

24.10.2020 19:37

Historická chvíle. První klienti budou moci využívat služby veřejné správy přes internetové bankovnictví.

Ministr Hamáček: Příští rok dojde k zásadnímu nárůstu uživatelů elektronických služeb státu
Foto: repro Facebook
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Projekt bankovní identity má první viditelné výsledky. Ministerstvo vnitra v souvislosti s tímto projektem udělilo první akreditaci pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Akreditaci získala Československá obchodní banka. Její klienti tak budou mít příští rok možnost přihlásit se přes údaje do internetového bankovnictví ke službám veřejné správy.

Klienti ČSOB s internetovým bankovnictvím budou mít od příštího roku možnost využívat služby eGovernmentu bez nutnosti jakékoliv další registrace. Postačí jim k tomu přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Mj. tak získají možnost přístupu ke 130 službám Portálu občana, jako je výpis z bodového registru řidičů, z trestního rejstříku, výpis z insolvence, živnostenské oprávnění nebo informaci o konci platnosti řidičského či občanského průkazu.

„Věřím, že v následujících měsících budou přibývat další banky. Díky zapojení bank dojde příští rok k zásadnímu nárůstu uživatelů elektronických služeb státu. To je skvělá zpráva, naše systémy jsou na tento nárůst připravené,“ uvedl v souvislosti s podpisem prvního správního rozhodnutí o udělení akreditace v rámci bankovní identity ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Portál občana, který funguje jako vstupní brána k elektronickým službám státu, je navíc propojený s portály šesti desítek úřadů, z toho cca polovinu tvoří portály obcí. Portál také např. zprostředkovává přístup ke službě eRecept a dalším.

Více o bankovní identitě ZDE, o Portálu občana ZDE, přihlášení je možné ZDE.

Elektronická identifikace

Byť je tato akreditace první v projektu bankovní identity, akreditace pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace udělilo Ministerstvo vnitra v předchozích měsících také dalším společnostem.  Historicky první byla společnost První certifikační autorita, druhá akreditace byla pro sdružení CZ.NIC.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

22:02 Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

Komentář na facebookovém profilu k bydlení pro mladé.