Ministr Hamáček: Skvělý způsob, jak omezit chození na úřady a poštu

03.11.2020 16:57

Na základě návrhu Ministerstva vnitra může téměř milion a čtvrt uživatelů datových schránek komunikovat zdarma nejen se státem, ale i mezi sebou. Poštovní datové zprávy mají platnost doporučeného dopisu. Návrh schválila vláda.

Ministr Hamáček: Skvělý způsob, jak omezit chození na úřady a poštu
Foto: repro Facebook
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Až do konce nouzového stavu mohou firmy, podnikatelé i ostatní uživatelé využívat datové schránky kompletně zdarma. V rámci podpory elektronické komunikace si mezi sebou mohou nově zdarma posílat faktury, upomínky, smlouvy, objednávky, potvrzení nebo certifikáty. Poštovní datové zprávy však nesmí být využívány pro odesílání nevyžádaných obchodních sdělení.

„Možnost posílat doporučené dopisy datovou schránkou zdarma se během první vlny osvědčila. Proto s akcí přicházíme znovu. Jde o skvělý způsob, jak podpořit elektronickou komunikaci a omezit chození lidí na úřady a poštu,“ uvedl ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21678 lidí

Všichni držitelé datových schránek budou o výše uvedeném rozhodnutí informováni prostřednictvím systémové datové zprávy.

Poštovní datová zpráva plně a spolehlivě nahrazuje běžnou písemnou korespondenci mezi občany, podnikateli nebo firmami. Zasílání zprávy je zcela rovnocenné odeslání doporučenému dopisu, navíc je zpráva považována za doručenou už okamžikem přihlášení oprávněné osoby do datové schránky.

Datovou schránku lze zřídit i bez cesty na Czech POINT přes aktivovanou eObčanku, a to ZDE. Stačí zvolit možnost přihlášení pomocí eObčanky. Po připojení eObčanky si vyberte typ datové schránky a můžete datovou schránku využívat.

K čemu slouží?

Poštovní datová zpráva slouží v souladu s obchodními podmínkami výhradně ke vzájemné obchodní komunikaci uživatelů datových schránek. Na jaře tohoto roku jsme zaznamenali několik incidentů, kdy byly poštovní datové zprávy zneužity k nevyžádaným a potenciálně nebezpečným spamům. Toto porušení zákona o elektronických úkonech se týkalo téměř 20 pachatelů, kterým byly v přestupkovém řízení uděleny pokuty celkem za 4,5 milion korun. Více o poštovní datové zprávě zde. Pokud ještě ve své datové schránce nemáte povolený příjem poštovních datových zpráv, můžete změnit její nastavení podle následujícího postupu:

  1. klikněte na Nastavení datové schránky (ozubené kolo vpravo nahoře)
  2. rozbalte nabídku Informace o schránce
  3. klikněte na Kredit a doplňkové služby
  4. v záložce Poštovní datové zprávy zaklikněte Příjem poštovních datových zpráv

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Doufám, že nás s Čínou nečeká další deja vu...

22:02 Niedermayer (TOP 09): Doufám, že nás s Čínou nečeká další deja vu...

Komentář na facebookovém profilu k některým obchodním strategiím Číny.