Ministr Hamáček: Volebním komisařům zvýšíme odměnu o 500 korun

05.08.2020 19:07

Ministr vnitra Jan Hamáček se dnes opět sešel se zástupci parlamentních politických stran. Společně se shodli na návrzích odborné pracovní skupiny, které umožní hlasovat osobám v karanténě a izolaci ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu. Členům volebních komisí se navíc zvýší odměna o 500 Kč.

Ministr Hamáček: Volebním komisařům zvýšíme odměnu o 500 korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček
reklama

Občané, kteří jsou rozhodnutím hygieny nebo lékaře v individuální karanténě či izolaci kvůli covidu-19, budou moci v podzimních volbách využít tři možnosti, jak hlasovat. Ministerstvo vnitra našlo se zástupci parlamentních politických stran shodu na třech způsobech hlasování. Se zajištěním těchto způsobů volby pomůže armáda. „Dosáhli jsme dobrého kompromisu, který umožní volit i těm, kteří by jinak dle zákona o tuto možnost přišli. Návrh zákona by mohla vláda schválit 17. srpna a dva dny nato by ho mohla projednat Poslanecká sněmovna,“ uvedl Jan Hamáček (ČSSD). Politická shoda naopak nebyla u možnosti hlasovat přes zmocněnce nebo u korespondenční volby.

Všechny zvláštní způsoby hlasování budou zajišťovat speciální komise pro hlasování ve složení tři vojáci a jeden civilní zapisovatel. Tyto komise zřídí krajský úřad.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 10974 lidí

Ministerstvo vnitra předloží tyto možnosti speciálního hlasování:

  • Hlasování v drive-in volební místnosti z automobilu – tato volební stanoviště budou zřízena v každém okresu a bude jich 78. Stanoviště budou uzpůsobena pro průjezd motorového vozidla a jejich vybavení zajistí armáda. Hlasovat může volič ve středu ve volebním týdnu od 7 do 15 hodin.
  • Hlasování v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno – pokud krajská hygienická stanice nahlásí uzavřená zařízení na svém území krajskému úřadu, ten do nich vyšle speciální komisi pro hlasování. Hlasování bude od čtvrtka volebního týdne od 7 hodin do pátku volebního týdne do 20 hodin.
  • Hlasování do zvláštní přenosné schránky – pokud občan v nařízené karanténě či izolaci nemůže využít „drive-in“ hlasování, může do čtvrtka volebního týdne do 20 hodin oznámit krajskému úřadu, že žádá příjezd speciální volební komise v ochranných prostředcích. Tuto komisi budou tvořit členové z drive-in týmu a přijedou s přenosnou schránkou za občanem domů. Hlasování bude probíhat od pátku volebního dne od 7 hodin do soboty 14 hodin.

V rámci jednání se našla shoda také na zvýšení odměny pro členy volebních komisí. „Volebním komisařům zvýšíme odměnu o 500 korun, takže např. řadovým členům komise se odměna zvedne na 2300 korun. Stejně tak adekvátně odměníme i ty, kteří budou ve speciálních volebních komisích,“ dodal ministr vnitra.

Možnost speciálního hlasování se netýká nikoho, kdo nemá nařízenou karanténu či izolaci hygienou nebo lékařem, tedy ani těch, kteří jsou např. po návratu z ciziny v preventivním ochranném opatření, protože ti na volebním právu omezeni nejsou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři čtvrtě milionu, to by bylo řízků v menze... Stanař se u Xavera zasnil nad cenou hejtmanského večírku

7:27 Tři čtvrtě milionu, to by bylo řízků v menze... Stanař se u Xavera zasnil nad cenou hejtmanského večírku

KRAJSKÁ DEBATA XTV Olomoucký kraj je v tomto volebním období pod vládou ANO, vystřídali se celkem dv…