Ministr Havlíček: Desítkami miliard už pomohl stát v kontextu s koronavirem, další pomoc se chystá

08.05.2020 8:38

Kompenzační příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) či „ošetřovné“ pro OSVČ i zaměstnance, zvýhodněné úvěry a záruky COVID pro podnikatele a OSVČ, speciální dotační programy pro inovativní a technologické firmy, odpuštění či odložení podnikatelských povinností, kompenzace za nájemné, program Antivirus na ochranu zaměstnanosti, který pomáhá zaměstnavatelům i zaměstnancům aj. To vše vzniklo na různých ministerstvech a v dalších organizacích nejen veřejné správy v rekordně krátkém čase pod taktovkou vlády. S cílem co nejrychleji a co nejvíc pomoci těm, kteří se potýkají s následky celosvětové pandemie koronaviru.

Ministr Havlíček: Desítkami miliard už pomohl stát v kontextu s koronavirem, další pomoc se chystá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy

„V rámci programů COVID I, II a COVID Praha byla k 6. květnu schválena podpora více než tisícům živnostníků, malých a středních podnikatelů v objemu více než 8,2 mld. Kč,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Pro Českomoravskou rozvojovou a záruční banku, která dané programy spravuje, jde o obrovský nárůst agendy, jen za duben podnikatelům poskytla podnikatelům pětinásobek toho, co běžně. Díky všem za trpělivost, nasazení a pochopení. Na ty, na které se dosud nedostalo, myslí chystaný program COVID III. V něm bude ČMZRB ručit za úvěry od komerčních bank.“ Nová legislativa EU umožní jednodušší podmínky pro státní podporu. Mechanismus poskytnutí podpory je administrativně zjednodušen, podpořený podnikatel bude jednat pouze se svou úvěrující bankou, pokud ta projeví zájem se programu COVID III účastnit. Na program bude alokováno 150 miliard korun, to znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 miliard korun a podpořit tak kolem 150 tisíc OSVČ a podniků zaměstnávajících až 500 zaměstnanců.

Bezúročný úvěr COVID I získala například firma Skanzen Modrá, která provozuje Hotel Skanzen u Uherského Hradiště. Finance jí pomůžou překlenout období, kdy nemají hosty, protože musí mít zavřeno. Podpořena byla také společnost Stránský & Petržík, pneumatické válce. Jde o rodinnou strojírenskou firmu z Bílé Třemešné u Dvora Králové na Labem, které bezúročný úvěr pomůže s úhradou provozních výdajů. Z COVIDU II podpora nejčastěji putuje do malo a velkoobchodu, průmyslu, stavebnictví, stravovacích a ubytovacích služeb, dopravy či na zdravotní a sociální péče. Informace k programu COVID I jsou k dispozici ZDE a ke COVIDU II ZDE. COVID III by měl být vyhlášen v květnu a chystá se také program COVID-Nájemné, které počítá s kompenzací nájemného pro podnikatele.

U „ošetřovného“ OSVČ, které MPO připravilo v rekordně krátké době, protože zákon o nemocenském pojištění s touto pomocí u OSVČ nepočítá, přišly ke konci dubna na MPO žádosti celkem od 68 tisíc žadatelů, z toho jen v posledních dnech před ukončením 1. výzvy z dotačního programu jich bylo 10 tisíc. „K 5. květnu MPO zhodnotilo 60 tisíc žádostí o „ošetřovné“ OSVČ, z toho se muselo pouze 1 500 zamítnout a 20 tisíc vrátit k doplnění. 35 tisíc žádostí bylo schváleno, z toho už 30 tisíc proplaceno v celkové částce cca 200 milionů korun,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková. „Ošetřovné“ pro OSVČ je mimořádnou dotací, kterou MPO operativně připravilo na pomoc živnostníkům v době pandemie. Podrobné informace jsou ZDE, výzva za duben je již zveřejněna (ZDE), podávat žádosti bude možné od pondělí 11. května od 11:00 hodin.

Anketa

Kdo je vám sympatičtější?

hlasovalo: 29542 lidí

Ministerstvo průmyslu a obchodu nejen v boji s koronavirem podporuje moderní technologie a inovace. Na podporu takových projektů mimo jiné vyhlásilo výzvu v programu Czech Rise Up - Chytrá opatření proti COVID-19 (ZDE). „Podporu díky splnění stanovených kritérií už získal například projekt firmy 3Dees Industries na 3D tisk polomasek, které tvoří „tělo“ respirátoru z dílny ČVUT nebo výroba ochranných membrán z nanovlákna od společnosti InoCure,“ upřesňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko a dodává: „Chceme podpořit kvalitní projekty firem včetně start-upů i dalších institucí. Financujeme náklady, které jsou třeba pro rychlé zavedení medicínských i nemedicínských řešení do praxe.“ Podrobnosti k Czech Rise Up jsou ZDE.

V pondělí 4. května Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo přijímat žádosti o dotace v programu Technologie COVID-19. Jen první den se zaregistrovalo 85 projektů s celkovou požadovanou dotací 410 milionů Kč. V programu je nyní 300 milionů korun, MPO je připraveno peníze navýšit. „Z programu se přímo podpoří růst a posílí konkurenceschopnost malých a středních podniků, které vyrábí zdravotnické prostředky a prostředky osobní ochrany nebo likvidují infekční odpad,“ doplňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha. Podrobnosti jsou k dispozici ZDE.

Co se týče kompenzačního bonusu pro OSVČ, Finanční správa ke 4. květnu vyřídila celkem 444 603 žádostí. Celková suma zadaná příkazem České národní bance byla 10,7 mld. Kč. Podrobnosti jsou k dispozici ZDE.

Z programu Antivirus (ZDE), který připravilo MPSV, už šlo na pomoc zaměstnavatelům a zaměstnancům téměř 1,9 mld. Kč. I díky této podpoře se podařilo zachovat víc než 260 tisíc nejohroženějších pracovních míst. K 5. květnu se do programu přihlásilo téměř 50 tisíc firem a 95 % z nich už má s Úřadem práce ČR podepsanou dohodu. Program na ochranu zaměstnanosti Antivirus bude fungovat i v dubnu a květnu, zvažuje se další prodloužení.

Přehled pomoci pro firmy a OSVČ najdete na webových stránkách MPO, konkrétně ZDE.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výbor hnutí ANO schválil konečnou podobu kandidátních listin do říjnových voleb

22:17 Výbor hnutí ANO schválil konečnou podobu kandidátních listin do říjnových voleb

Celorepublikový výbor hnutí ANO na svém jednání minulý týden schválil kandidátní listiny k nadcházej…