Ministr Havlíček: Digitalizace a inovativní řešení jsou pro nás prioritou

27.01.2020 20:20

Volný pohyb dat je klíčový pro konkurenceschopnost firem v digitální éře. Výzvu adresovanou Evropské komisi podpořilo 17 států.

Ministr Havlíček: Digitalizace a inovativní řešení jsou pro nás prioritou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček
reklama

Česká republika odeslala Evropské komisi společný ministerský dopis týkající se volného pohybu dat. Dopis reaguje na vyjednávání Společné iniciativy k e-commerce ve Světové obchodní organizaci i na kontext bilaterálních obchodních dohod EU. Cílem je podpořit Komisi, aby zaujala ambiciózní přístup v oblasti volného pohybu dat, který zajistí konkrétní a jasná pravidla reagující na problémy, kterým evropské firmy v zemích mimo EU čelí.

Online obchodování velmi rychle roste a s ním i takzvaný digitální protekcionismus. Nejčastějšími bariérami obchodu jsou požadavky na lokalizaci dat a nucený transfer dat. V praxi to znamená, že v některých zemích jsou firmy povinny založit datové sklady nebo vynaložit prostředky na jiné procesní úkony, které jsou nezbytné ke splnění těchto požadavků.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Pro udržení konkurenceschopnosti je však klíčové, aby mohly firmy se svými daty volně nakládat. „Digitalizace a inovativní řešení jsou pro nás prioritou. I na globální úrovni je třeba tomu věnovat pozornost, proto se snažíme zajistit co nejlepší podmínky pro naše firmy,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Návrh Evropské unie týkající se pravidel pro volný pohyb dat by mohl sloužit jako dodatečný závazek pro členy WTO, a proto je velmi důležité, aby byl ambiciózní a pomohl našim podnikatelům v mezinárodním působení a rozvoji.“

K České republice, která stála na počátku této iniciativy, se připojilo Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko a Švédsko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šafránková (SPD): Čest hrdinům boje proti německým okupantům

7:33 Šafránková (SPD): Čest hrdinům boje proti německým okupantům

V pátek 18. června jsme si připomněli významný den České republiky, Den hrdinů druhého odboje.