Ministr Havlíček: SSHR nakoupí ochranné pomůcky pro případnou druhou vlnu pandemie

20. 5. 2020 8:36

Nákup ochranných zdravotnických pomůcek a materiálu za 3,7 mld. Kč prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) pro možnou další koronavirovou krizi schválila vláda. Zásoby určené pro nezbytné složky státu a vybranou kritickou infrastrukturu nutnou pro fungování státu by měly vydržet a být na dva měsíce.

Ministr Havlíček: SSHR nakoupí ochranné pomůcky pro případnou druhou vlnu pandemie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy
reklama

„Nakoupené ochranné pomůcky a materiál budou součástí státních hmotných rezerv a budou sloužit jako rezerva tak, aby v případě vyhlášení nouzového stavu byly okamžitě k dispozici tam, kde jsou naprosto nezbytné,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Tyto pomůcky a materiál by tak nebylo možné využít mimo vyhlášený nouzový nebo jiný krizový stav.“

Pořídit by se podle schváleného návrhu měly pohotovostní osobní ochranné prostředky, dezinfekce a zdravotnické ochranné prostředky ve 13 kategoriích. Mimo jiné půjde o respirátory typu FFP2 a FFP3, roušky, ochranné brýle a obleky, výtěrové sety nebo suroviny pro výrobu dezinfekce.

„V této fázi navrhujeme do státních hmotných rezerv pořídit 50 % celkově požadovaného množství, abychom vytvořili „železnou zásobu“ ochranných pomůcek. Vyšlo by to zhruba na 1,5 mld. Kč bez DPH, tedy 1,8 mld. Kč včetně DPH,“ říká vicepremiér Havlíček a dodává: „U druhé poloviny chceme zanalyzovat možnosti českých výrobců tak, abychom mohli zajistit potřebné z domácích zdrojů. Na základě výsledků šetření chceme předložit vládě materiál, který stanoví minimální limity a orientační cílový stav pro vytvoření hmotných rezerv, tedy základní vstupní suroviny pro zajištění výroby osobních ochranných prostředků. Analýza by měla být hotová do konce června.“

Poté vláda rozhodne, jak se zajistí zbývajících 50 % požadovaných osobních ochranných a zdravotnických prostředků. Konkrétně to, zda je reálné vytvořit zásoby vstupních surovin u výrobců, nebo zda se nakoupí už hotové hmotné rezervy, tedy ochranné pomůcky.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Nejen že všichni rozumějí politice a fotbalu a rozpočtu, ale teď jsou všichni epidemiologové

11:38 Premiér Babiš: Nejen že všichni rozumějí politice a fotbalu a rozpočtu, ale teď jsou všichni epidemiologové

Souhrn nejdůležitějších událostí uplynulého týdne.