Ministr Heger: Pracujeme na reformě zdravotnictví usilovně

08.04.2011 20:37

Reforma českého zdravotnictví je prvořadou prioritou ministra zdravotnictví Leoše Hegera a jeho týmu.

Ministr Heger: Pracujeme na reformě zdravotnictví usilovně

Proto dle požadavku K9 z  28. 3. 2011 dojde k urychlení legislativních prací, aby nejpozději do konce června byly  jednotlivé klíčové reformní zákony předloženy Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR k projednání. Čeká se na schválení zásad druhé novely zákona č. 48, která bude schválena k  8. 6. 2011.

Tento týden schválila vláda novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, zákon o specifických zdravotních službách, zákon o zdravotnické záchranné službě procházejí nyní připomínkovým řízením v rámci ministerstva zdravotnictví a do konce dubna budou odeslány do mezirezortního připomínkového řízení a následně do vlády. K danému procesu bude přidána doprovodná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění tak, aby podstatné body Programového prohlášení vlády byly naplněny k 1. 1. 2012.

Vláda ČR již tento týden schválila tzv. malou novelu zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, přičemž 26. dubna ji v rámci prvního čtení projedná Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Reforma zdravotnictví přináší především větší transparentnost a čitelnost celého systému, významně zprůhlední i jeho financování. Velmi důležitá bude také změna rolí jednotlivých aktérů: „Díky reformě se pacient poprvé stane podstatným hráčem celého systému. Výrazně mu vzrostou jeho práva, zároveň tato práva budou lépe vymahatelná," říká ministr Leoš Heger. Reforma dále jasně vymezí roli a práva lékaře, přesně specifikuje povinnosti poskytovatelů péče, narovná vztah mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli péče a nadefinuje nároky pojištěnců na rozsah péče. Úprava legislativy se dotkne i lékové politiky a pacientům zajistí v každé skupině léčiv minimálně jeden lék bez doplatku. „Zvyšování spoluúčasti pacientů pak bude řešeno sociálně citlivě tak, aby nikdo nebyl krácen na přístupu ke zdravotní péči," dodává Leoš Heger.

##MINIPAS 2005##

Více:
Heger připravuje balíček reforem ve zdravotnictví

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: TOP 09

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novák (ANO): Korunu nedám, euro doma nechci

13:57 Novák (ANO): Korunu nedám, euro doma nechci

Debata o přijetí eura je stále živým tématem ekonomických i politických diskuzí. Myslím, že je právě…