Ministr Herman: Je smutné, že v tomto století lidé žijí v kvůli svému přesvědčení a názorům v chudobě

18.10.2016 5:31

Daniel Herman se setkal s Jorgem Oliverem Castillou.

Ministr Herman: Je smutné, že v tomto století lidé žijí v kvůli svému přesvědčení a názorům v chudobě
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Ministr kultury z KDU-ČSL Daniel Herman

Ministr kultury dnes v 17 hodin přivítal v prostorách Nostického paláce kubánského disidentského spisovatele Olivera Castillu, který je  hostem konference Forum 2000.

Disident, novinář a literát Oliver Castillo je autorem řady románů, povídek a politických komentářů. Několik knih vydal také ve spolupráci s organizací Člověk v tísni a českým PEN klubem. V roce 2003 byl odsouzen k osmnáctiletému trestu odnětí svobody v rámci tzv. Černého jara.  Po 18 měsících byl ze zdravotních důvodů propuštěn do domácího vězení, ve kterém setrvává dodnes. Na jaře 2016 mu kubánská vláda povolila jednu cestu do zahraničí, které využívá ke studijnímu pobytu na Harvardově univerzitě, během něhož využil možnosti poprvé navštívit Prahu.

„Je smutné, že jsou v 21. Století lidem stále odpírána základní lidská práva a svobody, že žijí v kvůli svému přesvědčení a názorům v chudobě, potýkají se s perzekucemi, šikanou nebo jsou vězněni kvůli aktivitám, které se nesklání před státní mocí či dokonce diktaturou.  Svobodný svět se musí spojit, je třeba těmto lidem podat pomocnou ruku. Je nutné, aby otázka lidských práv zůstala na jednacím stole,“ uvedl Daniel Herman.  

V březnu 2016 obdržel J. Olivera cenu Homo Homini. Tu uděluje organizace Člověk v tísni osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení konfliktů. Oceněné disidenty na Kubě zatkli během takzvaného Černého jara v roce 2003 a později je tamní režim podmínečně propustil s tím, že mají ze země emigrovat. Nátlak ze strany státního aparátu přesto odmítli a na Kubě zůstali. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

22:02 Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

Komentář na facebookovém profilu k bydlení pro mladé.