Ministr Herman: Prezentace ČR v Lipsku poslouží jako platforma pro nové kontakty

19.07.2016 15:48

Ministr kultury Daniel Herman se dnes v Nostickém paláci setkal s ředitelem Lipského knižního veletrhu panem Oliverem Zillem, aby podepsali dohodu o spolupráci mezi Leipziger Buchmesse a ČR, která se týká významné kulturní události – ČR coby hlavního hosta na Lipském knižním veletrhu v roce 2019.

Ministr Herman: Prezentace ČR v Lipsku poslouží jako platforma pro nové kontakty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Jako hlavní host se Česká republika na jednom ze čtyř nejvýznamnějších knižních veletrhů v Evropě, který se každoročně koná v březnu v Lipsku v areálu Neues Messegelände, představí po čtyřiadvaceti letech. Příprava prezentace potrvá tři roky.

K prezentaci na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019 se statusem hlavní země, která byla dnes podepsána, vyzvala Českou republiku německá strana. Důvodů je několik: lipský veletrh se zaměřuje především na státy střední a východní Evropy plus Skandinávii, spolupráce mezi jeho organizátory a ČR je dlouhodobá a oboustranně žádaná, a svou roli hraje i fakt, že Česká republika byla hlavní zemí veletrhu naposledy v roce 1995.

Výstupem tříleté přípravy (2016–2018) bude národní prezentace na stánku o výměře zhruba sto padesáti čtverečních metrů. V rámci veletrhu (i mimo něj) pak proběhnou desítky literárních akcí, kde vystoupí odhadem třicet až čtyřicet současných českých autorů. Na základě zkušenosti hostujících zemí z minulých let lze očekávat nárůst překladu české literatury do němčiny; překlad samotný dotuje hostující země, vydání zajišťuje hostitel, tedy mezinárodní knižní veletrh v Lipsku. V dohodě je též uvedeno, že na Lipském knižním veletrhu v roce 2018 bude připraven i předprogram, který bude avizovat naši zemi jako hlavního hosta LKV 2019. Na základě dnes podepsané dohody bude dále v březnu 2017 vypracována smlouva mezi oběma stranami.

Účast v Lipsku je největší akcí na podporu propagace české literatury

"Cílem spolupráce obou zemí je obrátit pozornost jak v Německu, tak v dalších německy mluvících zemích k českým autorům, nakladatelstvím a jejich knižní produkci. Prezentace České republiky poslouží jako platforma pro nové kontakty, předvede, jak pestrá je současná česká literatura, a obecně podpoří zájem o českou kulturu," uvádí Daniel Herman.

„Je to velmi dobrá zpráva pro českou literaturu,“ říká náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. „Ukazuje se, že o české spisovatele je v zahraničí zájem, že mají co nabídnout. Němčina je navíc pro překlady klíčovým jazykem, a lipský knižní veletrh obrovským literárním festivalem, kterým žije celé město.“

Česká republika se každoročně prezentuje národním stánkem na veletrzích v Lipsku, v Boloni, v Londýně a ve Frankfurtu nad Mohanem, i na řadě menších knižních veletrhů v Evropě. Například v roce 2015 byla ČR hlavní zemí na veletrhu v Bukurešti. Účast České republiky v roli hlavní země na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku je ale jednoznačně největší akcí na podporu propagace české literatury v zahraničí v posledních letech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

22:02 Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

Komentář na facebookovém profilu k bydlení pro mladé.