Ministr Jurečka: Chovatelé dojných krav a prasnic dostanou navíc 604 milionů korun

15.12.2015 12:31

Vláda v pondělí schválila návrh ministra zemědělství Mariana Jurečky na poskytnutí mimořádné podpory pro zemědělce, kteří podnikají v živočišné výrobě. Dostanou 604 milionů korun, z poloviny hrazených z rozpočtu EU a z poloviny z finančních rezerv Ministerstva zemědělství. Podpora je určená chovatelům dojných krav a prasnic. Je to kompenzace za ztráty způsobené celoevropskou krizí v mléčném sektoru a nízkými výkupními cenami vepřového masa.

Ministr Jurečka: Chovatelé dojných krav a prasnic dostanou navíc 604 milionů korun
Foto: kdu.cz
Popisek: Marian Jurečka

„Mléčná krize zasáhla celou Evropu. V rámci možností se snažíme dělat vše, co pomůže našim zemědělcům a chovatelům. Evropská komise připravila mimořádné opatření pro chovatele dojnic a prasnic ve výši přibližně 420 milionů eur. Česká republika dostane v přepočtu více než 300 milionů korun, z našeho rozpočtu přidáme stejnou částku, takže mezi chovatele rozdělíme asi 604 milionů korun,“ uvedl Marian Jurečka.

Podle předběžných odhadů a při maximálním využití a zájmu o podporu budou orientační sazby 1 676 korun na prasnici, základní sazba 1 172 korun na dojnici a zvýhodněná sazba pro menší chovy 1 407 korun. Požádat o podporu může chovatel alespoň tří krav na mléko anebo nejméně tří prasnic.

Nízké výkupní ceny mléka a vepřového masa vyvolalo především zrušení mléčných kvót a ruské embargo na dovoz těchto komodit. Negativně situaci ovlivnila i nadměrná nabídka na světovém trhu. Právě proto Evropská komise rozhodla o poskytnutí kompenzací nejvíce postiženým odvětvím. U českých chovatelů krav na mléko dosáhly ztráty na tržbách v první polovině roku 2015 přibližně 1, 5 miliardy korun, chovatelé prasnic přišli o 1,3 miliardy.

Peníze bude vyplácet platební agentura Ministerstva, Státní zemědělský intervenční fond. Podporu dostanou zemědělci nejpozději do 30. června 2016, předpokládá se však vyplacení rychlejší, nejpozději do 30. dubna 2016.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petráš (BOS): Dvě výročí

22:44 Petráš (BOS): Dvě výročí

Před několika dny proběhla v našich médiích připomínka dvou výročí. Prvním bylo dvacet let od našeho…