Ministr Jurečka: Další podpora rodin musí být jednou z priorit vlády

02.03.2024 8:05 | Tisková zpráva

Ministerstvo práce a sociálních věcí na vládu předložilo Zprávu o rodině 2023. Ta hodnotí sociální a ekonomickou situaci rodin za poslední tři roky. Jde o jeden z klíčových podkladů, které slouží k hodnocení a případné aktualizaci rodinné politiky.

Ministr Jurečka: Další podpora rodin musí být jednou z priorit vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Zpráva mimo jiné shrnuje, že rodina je nejvýznamnějším socializačním činitelem a má v životě každého člověka své nezastupitelné místo. Podstatná je především v raných fázích formování člověka, ve kterých dochází k vytváření jeho hodnotového systému. Zprávu zpracoval Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.

„Základní dobrou zprávou je, že žít v harmonickém vztahu s partnerem nebo partnerkou, a zároveň žít pro svou rodinu a děti, patří mezi lidmi nejvíce ceněné životní hodnoty. Spolu s tím je důležité mít i zajímavou práci umožňující seberealizaci, mít dost času pro sebe či pro své zájmy. Jak ze Zprávy vyplývá, to je základní kámen spokojené společnosti,“ přiblížil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Už méně pozitivní skutečností je, že zaměstnanost matek dětí mladších tří let zůstává velmi nízká. Naopak míra zaměstnanosti českých matek s dětmi staršího předškolního a zvláště pak školního věku patří mezi jednu z nejvyšších v Evropě, podobně jako zaměstnanost českých mužů. Vliv zde sice mají osobní preference, ale zároveň i omezená nabídka služeb péče o nejmenší děti a nedostatečná nabídka částečných a flexibilních úvazků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Komunisté

Dokážete sobě a vlastně i mně odpovědět na otázku, proč je pravděpodobný návrat komunistů do Sněmovny? Nemyslíte, že je to i vina této vlády, že je to její selhání? Hlavně v sociální politice? Nebo proč myslíte, že je lidé volí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sládeček (SPD): Chat control, před pár lety jen strašení konspirátorů?

22:33 Sládeček (SPD): Chat control, před pár lety jen strašení konspirátorů?

V EU se nám začíná objevovat pojem „chat control“. Opravdu jde jen o ochranu našich dětí?