Ministr Jurečka: Klíčovou věcí byl tzv. redesign podpory v nezaměstnanosti

09.04.2025 19:05 | Monitoring

Projev na 8. schůzi Senátu 9. dubna 2025 k zákoníku práce

Ministr Jurečka: Klíčovou věcí byl tzv. redesign podpory v nezaměstnanosti
Foto: Interview ČT24
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Vážený pane místopředsedo, vážené senátorky, vážení senátoři. 

Já musím říct, že opravdu mám radost, že tady máme tento senátní tisk, novelu zákoníku práce, protože je to opravdu příběh zhruba dvou let, kdy jsme na počátku si sedli se sociálními partnery, dali jsme dohromady veškeré náměty a připomínky k tomu, co by se mohlo do této novelizace promítnout, stejně tak jsme oslovili koaliční partnery a následně potom i v průběhu času opoziční a dostali jsme opravdu velkou sadu námětů, co bychom mohli upravovat. My jsme následně si řekli, které ty náměty jsou v rozporu s mezinárodním právem, s evropskou legislativou, ty jsme vyřadili, a pak jsme diskutovali o těch dalších, které jsou realizovatelné, na kterých můžeme mít pokud možno maximální shodu v rámci sociálního dialogu i tu politickou. Z nich jsme ještě udělali zúžený výběr těch, které jsme následně zapracovali do této novelizace. 

Cílem byly vlastně tři oblasti. To znamená, abychom přispěli k větší flexibilitě pracovněprávních vztahů na českém trhu, abychom podpořili slaďování rodinného a pracovního života a abychom naše pracovní právo dostali do 21. století. 

Já si teď dovolím velmi stručně projít ty klíčové věci, které v této novele jsou obsažené. Udělali jsme úpravu, která se týká prodloužení maximální délky zkušební doby ze 3 na 4 měsíce u řadových zaměstnanců, 6-8 měsíců u vedoucích zaměstnanců. Není to povinnost, je to možnost. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Došlo podle vás k pochybení soudů?

Podle vás šlo v kauze o praní špinavých peněz, já bych to viděl stejně, ale na druhou stranu, proč je tedy soudy podle všeho odblokovaly a vrátili Jiříkovskému?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Snad vojenský zásah USA uklidní situaci na Blízkém východě

15:02 Premiér Fiala: Snad vojenský zásah USA uklidní situaci na Blízkém východě

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vojenskému zásahu USA v Íránu.