Ministr Jurečka: Na dotace z dvou programů je připraveno asi 950 milionů

23.12.2014 17:49

Vláda schválila pravidla pro rozdělování dotací v programech Zemědělec a Finanční podpora pojištění, které poskytuje Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Na tyto finanční podpory je pro rok 2015 zajištěno zhruba 950 milionů korun z rozpočtu Ministerstva zemědělství.

Ministr Jurečka: Na dotace z dvou programů je připraveno asi 950 milionů
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka

Peníze mají podpořit například nákup zemědělské techniky nebo nově nákup plemenných zvířat, investice na výstavbu či pořízení nemovitého majetku pro zemědělskou prvovýrobu.

„V programu Zemědělec budeme víc podporovat nákup zemědělské techniky a nově také investice na výstavbu nebo pořízení nemovitostí, které souvisí s prvovýrobou. Peníze bude možné využít také pro investice na nákup plemenných zvířat. Podle našich předpokladů půjde v příštím roce na program Zemědělec zhruba 650 milionů korun,“ řekl ministr zemědělství Jurečka.

Na rozdíl od minulých let budou žádosti přijímány po celý rok a žadatelé je musí podávat před uzavřením úvěrové smlouvy. Před podáním žádosti také nebude možné zahájit realizaci investice. Výši podpory stanovuje PGRLF na základě ekonomického vyhodnocení všech žádostí, takže při jejich podání nebude známa. Maximální výše půjčky pro jednoho žadatele na jeden rok u úvěrů na pořízení zemědělské techniky zůstane 10 mil. Kč při maximální době splatnosti 8 let. U úvěru na výstavbu, pořízení nebo vylepšení nemovitého majetku je navrhována částka 50 mil. Kč za rok s tím, že doba splatnosti nepřesáhne 20 let. V případě nákupu plemenných zvířat za účelem zlepšení genetické hodnoty stáda je navrhována půjčka 5 mil. Kč za rok s dobou splatnosti maximálně 4 roky. Finanční podpora pro prvovýrobce, je formou dotace části úroků z úvěrů, které byly poskytnuty komerčními subjekty. Okruh příjemců zůstává zachován jako v předchozích letech.

V rámci programu Finanční podpora pojištění poskytuje PGRLF peníze na úhradu části nákladů na pojištění plodin a hospodářských zvířat. Novinkou je, že žádosti o poskytnutí podpory budou muset být podány před úhradou pojistného.

„Změny v programu Finanční podpora pojištění zahrnují rozšíření podporovaných rizik a také rozšíření kategorie takzvaných speciálních plodin. Navrhujeme rovněž, aby byla odstraněna horní hranice sazby pojistného,“ uvedl Jurečka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo zemědělství

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný (JAP): Osa zla

22:53 Volný (JAP): Osa zla

Brusel-Berlín-Paříž je novodobou osou zla, která ruku v ruce buduje budoucí Evropskou unii bez původ…