Ministr Jurečka: Právě ti nejchudší navýšení skutečně potřebují

17.02.2023 19:21 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k valorizaci důchodů

Ministr Jurečka: Právě ti nejchudší navýšení skutečně potřebují
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marian Jurečka, místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí

Na vládě jsme schválili další navýšení důchodů. Letos tak průměrný důchod stoupne již na více než 20 000 Kč. Každý důchod zvýšíme o 400 Kč a k tomu ještě poroste podle zásluh. Průměrný starobní důchodce tak v červnu dostane 750 Kč navíc. Pro důchodce je to skvělá zpráva, že na ně vláda opravdu myslí.

Je taky pravda, že jsme změnili systém mimořádné valorizace. Jednoduše řečeno tak, aby bohatší důchodci dostali v poměru přidáno o něco méně, ale zato ti chudší o něco více. Ano, důchody stále musí reflektovat to, kdo jak pracoval a kolik odváděl, tak je to spravedlivé. Chtěl jsem ale v současné situaci více pomoci těm, kteří jsou na tom dlouhodobě hůře, a zmenšit rozdíl mezi těmi nejbohatšími a nejchudšími důchodci, protože se v posledních letech neustále zvětšoval, a právě ti nejchudší navýšení skutečně potřebují.

Anketa

Chystáte se ke koupi elektromobilu?

1%
97%
hlasovalo: 20110 lidí

Někteří se na mě jistě budou zlobit, že se má přidávat stále víc a víc, ale to si nemůžeme dovolit, a je důležité říct proč. V roce 2021, na jehož konci naše vláda nastoupila, byl průměrný důchod 15 425 Kč. V průběhu letoška to bude více o 31 % - jinak řečeno důchody za nás v průměru porostou již o 5 000 Kč. To je obrovský nárůst za tak krátkou dobu. Byl možný i proto, že od ledna konečně platí lidovecké výchovné. Poprvé v historii ocenilo rodiče za výchovu dětí, a zejména mnoha ženám, které braly nízké důchody, hodně pomohlo. Zatímco v roce 2021 byl průměrný důchod v poměru 41 % průměrné mzdy, tak letos už to bude přes 50 %. Nikdo nemůže říct, že na důchodce nemyslíme, ale každé další nadměrné zvyšování jde na tak velký dluh, který si nemůžeme dovolit.

Nesmíme navíc zapomínat ani na ty rodiče, kteří ještě v důchodu nejsou. Ti dnes pracují, současné důchody platí a vychovávají zase další generaci. Jejich mzdy tak rychle jako důchody většinou nerostou. Přitom bez dětí nebudou žádné důchody, protože je nebude mít kdo platit, a rodiče tak musíme podpořit, pokud chceme mít dobrou budoucnost. Už jsme zavedli flexibilnější rodičovskou a možnost vše spravovat online, zavedli jsme podporu zkrácených úvazků a investujeme do dětských skupin, aby si mohli sami zvolit, jak sladit rodinný a pracovní život. Chceme ale dělat ještě víc.

Já osobně bych chtěl zvýšit rodičák, který by pomohl právě ve chvíli, kdy to rodina nejvíc potřebuje. Některé kolegy z koalice už jsem o tom přesvědčil a doufám, že se to povede. Lidovci to určitě podpoří, protože my jsme vždy na straně rodičů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ODS: Europoslanci Vondra a Vrecionová s Ondřejem Krutílkem v Pardubickém kraji

15:14 ODS: Europoslanci Vondra a Vrecionová s Ondřejem Krutílkem v Pardubickém kraji

Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek se vydali minulý týden do Pardubického kraje.…