Ministr Jurečka: Řada ovocnářských podniků na kompenzace nedosáhne, přesto jim hrozí existenční problémy

25.03.2017 14:51 | Zprávy
autor: PV

Ministerstvo zemědělství poskytne kompenzace za škody způsobené loňskými jarními mrazy více ovocnářům. Nově mohou o kompenzaci žádat i podniky, které kvůli mrazům přišly o více než 30 procent obvyklých tržeb, doposud byla hranice ve výši nejméně 50 procent. MZe celkem rozdělí 133 milionů korun. Změnu podmínek programu schválila vláda.

Ministr Jurečka: Řada ovocnářských podniků na kompenzace nedosáhne, přesto jim hrozí existenční problémy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

„Řada ovocnářských podniků na kompenzace při limitu 50 procent nedosáhne, ale přesto jim stále hrozí existenční problémy. Konzultovali jsme to s Ovocnářskou unií ČR a nakonec rozhodli, že limit pro žádosti snížíme,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Nově budou moci o kompenzaci požádat i podniky, které kvůli silným mrazům v dubnu 2016 přišly o nejméně 30 procent svých obvyklých tržeb v porovnání s průměrem předchozích tří let (nebo tříletého průměru založeného na období předcházejících pěti let, přičemž nejvyšší a nejnižší hodnota roční produkce se z výpočtu vyloučí).

Pěstitelé jablek a hrušek budou moci žádosti podávat od 3. do 13. dubna. Pěstitelé letních druhů ovoce, tedy broskví, meruněk, třešní, višní, švestek, rybízu a jahod, kteří přišli o nejméně 50 procent obvyklých tržeb, své žádosti podávali již na podzim. Přes padesát, přesně 56, žadatelů si požádalo o přibližně 14 milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Stát potřebuje úřednickou hlavu. Proč rušit něco, co funguje?

22:33 Dvořák (STAN): Stát potřebuje úřednickou hlavu. Proč rušit něco, co funguje?

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 26. června 2026 k návrhu části koaličních poslanců na vydán…