Ministr Kohout: Evropa musí být aktivnější v obranné a bezpečnostní spolupráci

18.11.2013 21:52

Dne 18. 11. 2013 se ministr zahraničních věcí Jan Kohout zúčastnil zasedání Rady pro zahraniční záležitosti (FAC) v Bruselu, v jehož rámci se konalo společné jednání s ministry obrany.

Ministr Kohout: Evropa musí být aktivnější v obranné a bezpečnostní spolupráci
Foto: eu2009.cz
Popisek: Exministr Jan Kohout
reklama

Ministři diskutovali problematiku Společné bezpečnostní a obranné politiky (CSDP) a připravovali tak prosincovou Evropskou radu, která se bude agendou CSDP zabývat.

„Vlivem rychle se měnícího bezpečnostního prostředí v našem nejbližším okolí musí Evropská unie být schopna více přispět k řešení krizových situací vlastními silami,“ komentoval ministr Kohout společné jednání s šéfy resortů obrany.

„Dnes čelíme mnohem komplikovanějším bezpečnostním výzvám. K jejichž zvládnutí je třeba zapojit celou paletu nástrojů, a to nejenom vojenských,“ uvedl ministr Kohout.

Prosincová Evropská rada podle ministra Kohouta bude důležitá pro další směřování rozvoje společné evropské bezpečnostní a obranné politiky. Od nadcházejícího zasedání šéfů členských států očekává, že přispěje ke zvýšení efektivity a viditelnosti CSDP a prohloubení rozvoje civilních a vojenských schopností.

„Je klíčové, a o tom byla i dnešní debata, aby EU, potažmo členské státy, byly připraveny konkrétní závazky z prosincové Evropské rady postupně a důkladně naplňovat,“ řekl ministr Kohout a upozornil, že rozvoj CSDP bude „běh na dlouhou trať“.

K naplnění těchto ambicí bude podle šéfa české diplomacie nezbytné posílit obranný průmysl v Evropě. Ministr Kohout k tomu poznamenal: „Hovořil jsem o nutnosti přijmout opatření na podporu malých a středních podniků v oblasti obranného průmyslu a jak umožnit využívání evropských finančních nástrojů pro financování výzkumu a vývoje duálních technologií.“

„Nezbytné bude do budoucna udržet pozornost, které se CSDP dostává právě nyní,“ uzavřel ministr Kohout své hodnocení dnešního jednání v Bruselu.

Ministři zahraničí se rovněž věnovali přípravě nadcházejícího summitu Východního partnerství. Téma podpisu Asociační dohody a dohody o volném obchodu s Ukrajinou bylo odloženo na jednání šéfů členských států EU ve Vilniusu. Ministři rovněž debatovali evropské vyhlídky Bosny a Hercegoviny, vývoj na Blízkém Východě a vztahy s Čínou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ministerstvo zemědělství
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvouletý (Soukromníci): Vládní opatření musí korespondovat s tím, pro koho je covid ještě nebezpečný

17:19 Dvouletý (Soukromníci): Vládní opatření musí korespondovat s tím, pro koho je covid ještě nebezpečný

Začnu pesimisticky, abych se dostal k optimistickému závěru.