Ministr Kremlík: Výsledkem bude transparentnější tvorba práva a přehlednější právní řád

14.08.2019 15:36

Projev na 11. schůzi Senátu dne 14. 8. 2019 k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv

Ministr Kremlík: Výsledkem bude transparentnější tvorba práva a přehlednější právní řád
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Kremlík
reklama

Vážený pane předsedající, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. Dovolte mi, abych vystoupil k senátnímu tisku č. 123. Rád bych uvedl vládní Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv. Cílem tohoto návrhu zákona je novelizace některých zákonů v souvislosti s přijetím zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv. Ten byl schválen již v roce 2016, jeho cílem je elektronizace a celková zásadní modernizace procesu tvorby a vyhlašování právních předpisů. Návrh přináší především nezbytné změny jednacího řádu Poslanecké sněmovny a zákona o Ústavním soudu. Dále provádí některé technické změny řady zákonů v souvislosti se sjednocením Sbírky zákonů a Sbírky mezinárodních smluv, a to do jedné sbírky. Současně se tímto zákonem stanoví nové datum účinnosti celé právní úpravy elektronického legislativního procesu a elektronické Sbírky zákonů. Celý tento systém by měl být uveden do ostrého provozu k 1. lednu roku 2022. Rád bych připomněl, že obdobný návrh již byl v minulém volebním období schválen vládou i Poslaneckou sněmovnou, stal se součástí zadání technického řešení projektu eSbírka a eLegislativa. Původní návrh však dosud nebyl projednán Senátem. Nyní již není z důvodu mezitímních změn právního řád použitelný a je tedy předkládán znovu. Návrh zákona byl Poslaneckou sněmovnou schválen ve znění přijatých pozměňovacích návrhů. Poslanecká sněmovna v první řadě vypustila z vládního návrhu zákona novelu jednacího řádu Senátu, což by mělo Senátu umožnit připravit vlastní novelu tohoto zákona, která zohlední nejenom elektronizaci legislativního procesu, ale i případné úpravy Ústavy ČR, spočívající v prodloužení lhůty k projednávání návrhů zákona Senátem PČR.

Ministerstvo vnitra je připraveno poskytnout Senátu PČR při přípravě novely jeho jednacího řádu potřebnou součinnost a pomoc, aby byla zajištěna funkční vazba na systém eLegislativa.

Dále potom byly vypuštěny novely volebních zákonů, které pouze reflektují nový název Sbírky zákonů s tím, že tyto změny lze realizovat v rámci následujících rozsáhlejších novelizací těchto zákonů, z nichž některé jsou již předloženy Poslanecké sněmovně.

Další pozměňovací návrh zavádí tzv. jednotné dny právní účinnosti. Právní předpisy by podle tohoto návrhu měly zásadně nabývat účinnosti pouze k 1. lednu či k 1. červenci každého kalendářního roku, pokud nepůjde o výjimečné případy.

Konečně ze zásadních změn, které navrhuje Poslanecká sněmovna, nelze neuvést zavedení povinnosti předkládat k návrhu právního předpisu pozměňovacího návrhu a mezinárodní smlouvy informativní přehled veřejnoprávních povinností, které z toho vyplývají.

Včerejšího dne byl návrh projednán ÚPV Senátu, který doporučil Senátu přijmout pozměňovací návrh, jenž by měl nahradit celý text návrhu zákona toliko ustanovením o odložení účinnosti zákona č. 222 z roku 2016, o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv, z 1. ledna 2020 na 1. leden roku 2022. S tímto pozměňovacím návrhem však nemohu souhlasit, neboť schválení předloženého návrhu zákona je nezbytným předpokladem pro zdárné pokračování dlouhodobého projektu modernizace a elektronizace legislativního procesu, jehož výsledkem má být transparentnější tvorba práva a díky závaznosti úplných znění také přehlednější právní řád, což ČR potřebuje.

Proto věřím, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, že Senát jako zvláštní garant kvality právního řádu návrh podpoří. Děkuji za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Musíme chránit tradiční rodinu

12:50 Senátor Valenta: Musíme chránit tradiční rodinu

Komentář na facebookovém profilu k průvodu Prague Pride