Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek ocenili průběh evakuace českého zastupitelského úřadu a spolupracovníků ČR z Afghánistánu. Na tiskové konferenci také vyzdvihli práci Armády ČR a krizového štábu, který na MZV zasedal 4 dny prakticky nepřetržitě a záchrannou akci koordinoval. Třemi speciálními lety ve vyhrocených podmínkách z Kábulu do Česka přiletělo celkem 170 afghánských občanů.
V Černínském paláci se uskutečnila tisková konference k evakuaci českých občanů a spolupracovníků z Afghánistánu. Premiér Andrej Babiš poděkoval armádě, vojákům a Ministerstvu zahraničních věcí za úspěšné provedení evakuace. „Uskutečnil se katastrofický scénář a nikdo takový vývoj nečekal. Vojáci a MZV dokázali obrovskou věc a díky nim jsme zachránili mnoho životů," uvedl předseda vlády.
„Česká diplomacie a armáda za sebou mají největší zkoušku posledních let. Během čtyř dnů jsme zvládli z Afghánistánu dopravit tři letadla, která do ČR dovezla 170 afghánských občanů. Zvládli jsme dovézt domu všechny osoby, které byly k evakuaci určeny,“ řekl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD). „Vnímám, že afghánská společnost bude potřebovat naši pomoc i do budoucna,“ dodal ministr Kulhánek s tím, že pro ČR i její spojence platí, že budou muset být pragmatičtí a budou muset komunikovat s ostatními státy v regionu, které jsou v kontaktu s Tálibánen.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.