Ministr Kulhánek: Klíčovým tématem jednání byla především bezpečnost

13.10.2021 8:39

Ministr Kulhánek se v Budapešti zúčastnil setkání šéfů diplomacií zemí V4 a Egypta

Ministr Kulhánek: Klíčovým tématem jednání byla především bezpečnost
Foto: czechleaders.com
Popisek: Jakub Kulhánek

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se v pondělí 11. října 2021 zúčastnil setkání šéfů diplomacií zemí Visegrádské skupiny a Egyptské arabské republiky. 

Anketa

Kdo bude nejhorším ministrem, pokud v kabinetu zasedne?

hlasovalo: 67209 lidí
Jednání se odehrálo v maďarské Budapešti. Hlavními tématy jednání této středoevropské platformy s egyptským ministrem zahraničí byly zejména aktuální otázky související s nelegální migrací, terorismem a současnými vztahy mezi Evropskou unií  a Egyptem.

V Budapešti se sešli kromě ministra Kulhánka také jeho egyptský protějšek Sámih Šukrí, ministr zahraničí Maďarska Péter Szijjártó, polský ministr obrany Mariusz Blaszczak, který zastupoval polského ministra zahraničí, a státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus. Klíčovým tématem jednání byla především bezpečnost. „Mluvili jsme o současné bezpečnostní situaci v regionu Blízkého východu a politické situaci ve střední a východní Evropě. Bavili jsme se o posilování spolupráce mezi Egyptem a státy střední Evropy,“ shrnul ministr Kulhánek.

Egypt je důležitým hráčem na Blízkém východě, a to nejen v ekonomické rovině. „Oceňujeme stabilizační roli Egypta v tomto regionu a třeba i jeho konstruktivní přístup k izraelsko-palestinským jednáním. Také se například shodujeme, že boj proti terorismu je naší společnou prioritou. Proto jsem velmi rád, že máme tuto příležitost, kdy si můžeme vyměnit naše postoje k tak zásadním tématům, jakými jsou právě nelegální migrace a boj proti terorismu,“ uvedl k jednání ministr Kulhánek. Ministři hovořili mimo jiné i o problematice související s energetikou.

Maďarsko jako místo pro pondělní jednání ministrů zahraničí V4 a Egypta v Budapešti zvolilo Puskás Arénu. Jde o víceúčelový stadion, který je využíván zejména pro fotbalové zápasy, slouží ale také jako kulturní středisko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: Kraj podpoří řemeslníky, na které dopadly vládní restrikce

22:33 Berdychová: Kraj podpoří řemeslníky, na které dopadly vládní restrikce

Kvůli protipandemickým opatřením přišlo o možnost prezentovat své řemeslo a prodávat výrobky téměř 8…