Ministr Kulhánek: Lidstvo znovu ukázalo, že je schopno velkých úspěchů

24.09.2021 12:45 | Tisková zpráva

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) vystoupil 23. září 2021 se svým projevem na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Hovořil mimo jiné o otázkách bezpečnosti ve světě, boji s mezinárodním terorismem, řešení pandemie COVID-19 a ochraně klimatu. Zvláštní prostor věnoval podpoře ženské rovnoprávnosti.

Ministr Kulhánek: Lidstvo znovu ukázalo, že je schopno velkých úspěchů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek

Bezpečnost byla jedním z hlavních témat vystoupení šéfa české diplomacie před hlavami států členských zemí OSN. Ministr Kulhánek připomněl aktivní české zapojení do budování stability a bezpečnosti ve světě. Příkladem je boj s terorismem v rámci výcvikové mise EU v Mali nebo humanitární pomoc v Afghánistánu.

„Před dvěma týdny jsme si připomínali 20. výročí hrůzných teroristických útoků nejen proti USA, ale proti našim globálně sdíleným hodnotám. Tento zločin bude vždy sloužit jako silná připomínka toho, že musíme být jednotní v boji proti mezinárodnímu terorismu a extremismu ve všech jejich podobách,“ uvedl.

Ministr Kulhánek před zástupci 193 zemí hovořil o budoucích výzvách pro světové společenství v podobě obnovy po pandemii a také reakce na změny klimatu. Zdůraznil, že současná situace přináší šanci se poučit a budovat odolnější a udržitelnější vazby.

Anketa

Vadí vám, že se premiér Babiš ,,kamarádí" s Viktorem Orbánem?

7%
85%
hlasovalo: 35809 lidí

„Pandemie COVID-19 a její ničivé dopady na jednotlivce, společnosti a ekonomiky ukázala, jak jsou globální výzvy provázané. Zdůraznila také význam mezinárodní spolupráce, sdílení informací, komunikace mezi všemi aktéry. Z toho důvodu je potřeba reformovat Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) a připravit ji na budoucí globální zdravotnické výzvy. Důležité je, aby WHO byla více efektivní a transparentní včetně skládání účtu členským státům,“ uvedl.

Ochrana a podpora lidských práv je jedním z pilířů české zahraniční politiky, proto jí šéf české diplomacie ve svém projevu věnoval zvláštní prostor. Upozornil na vzestup antisemitismu, xenofobie a nenávisti ve společnosti a také nutnost se jim postavit. Ministr Kulhánek se také zmínil o situaci na Blízkém Východě a potřebě hledat diplomatické řešení. Nicméně český ministr explicitně podpořil Izrael v jeho právu na sebeobranu.

„Všichni zde jsme odhodláni zajistit bezpečnější a stabilnější svět pro naše občany a zotavení z pandemie COVID-19. Složité světové výzvy lze řešit pouze účinnou mnohostrannou správou věcí veřejných a mezinárodní spoluprací založenou na pravidlech,“ uvedl na závěr ministr Kulhánek. „Lidstvo znovu ukázalo, že je schopno velkých úspěchů, když dokážeme spolupracovat. To je duch naší OSN,“ dodal ministr.

Celý projev najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Pirátský příběh nekončí, jedeme dál

22:21 Gregorová (Piráti): Pirátský příběh nekončí, jedeme dál

Komentář na facebookovém profilu k výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny