Ministr Kupka: Válka na Ukrajině nám ukazuje význam zabezpečené komunikace

12.06.2022 12:28 | Tisková zpráva

Další rozvoj programu Copernicus, konkurenceschopnost kosmických aktivit Evropské unie nebo nadcházející české předsednictví v Radě EU. To byla některá témata jednání Rady EU pro konkurenceschopnost ve složení ministrů, odpovídajících za kosmické aktivity, které se konalo v Lucemburku.

Ministr Kupka: Válka na Ukrajině nám ukazuje význam zabezpečené komunikace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Martin Kupka

Za Českou republiku se ho zúčastnil ministr dopravy Martin Kupka. „Současná válka na Ukrajině nám ukazuje význam vlastní zabezpečené komunikace s celosvětovým dosahem a schopnost získávat vlastní družicová data. Jsem rád, že české předsednictví v Radě EU přispěje ke společným evropským cílům a tím i k posílení konkurenceschopnosti, nezávislosti a bezpečnosti Evropy,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Ministři 27 zemí EU se na jednání dohodli na dalším směřování družicového programu Copernicus. Česká republika podporuje jeho další rozvoj, hlavně v oblasti pozorovacích kapacit. Pro ČR je zásadní zachování pokračování stávajících pozorování, zvýšení prostorového rozlišení družicových snímků i rozšíření do nových oblastí pozorování, které umožní rozvoj zcela nových aplikací, například pro takzvaná chytrá města, lesnictví, sledování stavu infrastruktury a podobně. Systém by také měl reagovat na aktuální vývoj, potřeby uživatelů i bezpečnostní situaci.

Smyslem programu Copernicus je poskytování včasných a spolehlivých dat pro monitoring životního prostředí, rozvoj území, sledování atmosféry, bezpečnost, infrastrukturu, nakládání s přírodními zdroji a podobně. Jeho páteř tvoří pozorovací družice Sentinel. Data a základní služby jsou k dispozici bezplatně pro užití ve vládní, soukromé i výzkumné sféře.

Ministři také schválili společný přístup EU k řízení kosmického provozu. Dlouhodobou udržitelnost a s tímto spojenou organizaci provozu na oběžných drahách a stanovení pravidel na globální úrovni vnímá ČR jako velmi důležité, protože je podmínkou pro samotné vypouštění a bezpečný provoz družicových systémů. Společný přístup Evropy v této věci pak zajistí silnější vyjednávací pozici a předejde závislosti na normách vytvořených jinde.

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 8.6. 2022)

66%
31%
hlasovalo: 19755 lidí

Řešila se i odolnost a konkurenceschopnosti kosmického programu EU. Česká republika vnímá, že posílení odolnosti unijních kosmických infrastruktur vede i k posílení bezpečnosti EU jako celku. ČR souhlasí, že Unie potřebuje nezávislý přístup do vesmíru a že kritické technologie je třeba vyrábět uvnitř EU. V této souvislosti také zdůrazňuje potřebu maximálního využití evropských kapacit a posílení spolupráce i na institucionální úrovni. Jde zejména o družicovou navigaci, pozorování Země a družicovou komunikaci.

Na závěr ministr Martin Kupka představil za Českou republiku priority v kosmických aktivitách pro nadcházející předsednictví v Radě EU. Mezi ně bude patřit pokračování v projednávání návrhu nařízení k Bezpečné konektivitě. Cílem má být výstavba kosmické infrastruktury mnoha set družic, které budou poskytovat bezpečné, spolehlivé a dostupné autonomní spojení pro uživatele z EU. Systém má poskytovat služby jak pro vládní účely, tak širokopásmové datové připojení k internetu, které budou moci komerčně nabízet evropští telekomunikační operátoři koncovým zákazníkům.

K dalším prioritám patří využívání dat z unijních družicových systémů nebo posilování evropské spolupráce v kosmických aktivitách. Česká republika během svého předsednictví uspořádá také několik akcí v České republice, mezi nimi například European Space Week nebo European Space Start-Up Conference.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Parkování v Praze

Vážený pane Hřibe, je možné se zaměřit na výstavbu parkovacích domů v Praze? Situace ohledně parkování je žalostná. Omezení vozidel není řešením, jelikož se bavíme o provozu, ale nikoliv o umístění stojících vozidel. Osobně jezdím s vozem 1x za týden či čtrnáct dní a to mimo Prahu, avšak téměř po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

12:00 Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nebyla zavedena ani korespondenční volba ani volba elekt…