Ministr Metnar: Rozpočet letos přesáhne 75 miliard, cílem je další modernizace a posílení armády

8. 1. 2020 18:15

Rozpočet v resortu obrany pro letošní rok činí 75,5 miliardy korun. Je to částka o 13% vyšší než v roce 2019, kdy byl rozpočet nižší o necelých devět miliard korun. Na investice půjde téměř čtvrtina letošního rozpočtu, tedy přes osmnáct miliard korun.

Ministr Metnar: Rozpočet letos přesáhne 75 miliard, cílem je další modernizace a posílení armády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar, ministr obrany
reklama

Rozpočet na obranu v posledních letech stále roste. „Cílem je modernizovat a posílit naši armádu,“ vysvětlil ministr obrany ČR Lubomír Metnar. Resort obrany modernizuje armádu podle koncepcí schválených na řadu let dopředu. Vláda nedávno schválila Koncepci výstavby Armády ČR do roku 2030 a rozvoj se řídí také dalším plánem, Dlouhodobým výhledem pro obranu 2035.

Snaha o co nejlepší výzbroj a výstroj pro vojáky

„Modernizace armády je moje absolutní priorita. Děláme maximum pro to, aby naši vojáci měli k dispozici tu nejlepší výzbroj a výstroj,“ zdůraznil ministr Metnar. Například jen v roce 2019 uzavřel resort obrany smlouvy a rámcové dohody na techniku, výzbroj a výstroj za 43 miliardy korun. Armáda díky nim dostane například 62 obrněných vozidel Titus, více než 70 nákladních vozů Tatra, 7 lehkých průzkumných vozidel, tisíce balistických přileb nebo mobilní rušiče Starkom. Uzavřeny byly mezivládní smlouvy na nákup osmi mobilních radiolokátorů MADR z Izraele a dvanácti víceúčelových vrtulníků z USA. S výrobcem byl podepsán kontrakt na nákup dvou nových letounů CASA a modernizaci čtyř současných.

Vyzbrojování a modernizace české armády budou stejným tempem pokračovat i v roce 2020. Ministerstvo obrany plánuje formou smluv završit několik dalších strategických projektů, které mají zásadní význam pro zajišťování obrany ČR a plnění závazků naší země v rámci NATO. Armáda by díky tomu měla do budoucna získat 210 nových pásových bojových vozidel pěchoty, 52 děl ráže NATO a systém řízení palby, malý dopravní letoun, tisíce nových českých ručních zbraní, přes třicet tisíc balistických vest, protiletadlový raketový komplet a další výbavu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Jsem rád, že vláda přistoupila k těm opatřením včas a řádně

14:22 Filip (KSČM): Jsem rád, že vláda přistoupila k těm opatřením včas a řádně

Projev na 43. schůzi Poslanecké sněmovny 7. dubna 2020 k návrhu vlády na vyslovení souhlasu Poslanec…