Ministr Mládek: V roce 2015 dojednal CzechInvest investice za 45 miliard korun

28.02.2016 20:46

V roce 2015 dojednal CzechInvest investice za 45 miliard korun. Výzmaný nárůst přitomn zaznamenaly investice z Číny.

Ministr Mládek: V roce 2015 dojednal CzechInvest investice za 45 miliard korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
reklama

Ve třetině případů se jedná o hi-tech projekty

• snížení finanční podpory investic ze 40 na 25 %
• 106 dojednaných investic v souhrnné výši bezmála 45 miliard korun
• 30 % hi—tech projektů
• přes 14 tisíc nově vytvořených pracovních míst, z toho 2,5 tisíce v Ústeckém a Moravskoslezském kraji

106 tuzemských a zahraničních investic dojednala v roce 2015 agentura CzechInvest. Do české ekonomiky díky tomu přiteče bezmála 45 miliard korun a vznikne přesně 14 040 nových pracovních míst. Z toho 2,5 tisíce v regionech, které se dlouhodobě potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti — Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Lákání investorů do země přitom znesnadňuje významně snížená míra podpory investic zavedená v roce 2014 z nařízení Evropské komise.

"V takovém světle je obdivuhodné, že se CzechInvestu podařilo dojednat investice, které zde vytvoří více než 14 tisíc nových pracovních míst, tedy počet srovnatelný s předcházejícím rekordním rokem 2014," konstatuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Podíváme—li se dva roky zpět, na dobu působení současné vlády, která podporu investic řadí mezí své nejvyšší priority, podařilo se nám do země přivést přes 130 miliard korun a více než 30 tisíc nových pracovních míst," zdůrazňuje.

V roce 2015 dojednal CzechInvest investice za 45 miliard korun V roce 2015 dojednal CzechInvest investice za 45 miliard korun "Zvyšuje se podíl tak zvaných hi-tech projektů s vyšší přidanou hodnotou nebo unikátními produkty a dobrou zprávou také je, že se daří vyšší aktivitou nahradit výpadek zájmu způsobeného radikálním poklesem finanční podpory v roce 2014," navazuje generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera. "Ve srovnání s minulostí tak máme méně investorů, kteří se spoléhají na investiční pobídky. Nežádalo o ně přes 30 procent investorů, v roce 2014 jich byla ani ne polovina. Na druhou stranu se zvyšují nároky investorů na rychlost vyřízení projektů a kvalitu informací a servisu. Daleko víc našich pracovníků je proto nyní takzvaně v terénu," dodává.

Významný nárůst zaznamenaly investice z Číny

Pomineme-li tuzemské, největší objem dojednaných investic pochází ze Spojených států, Německa a Tchajwanu. Významný nárůst přitom zaznamenaly investice z Číny. V minulosti CzechInvest zprostředkovával z této země maximálně do 500 milionů korun ročně, loni to bylo více než 1,1 miliardy korun.

Největší podíl investic míří tradičně do sektoru výroby motorových vozidel, dále do kovodělného a kovozpracujícího a elektronického průmyslu. Pozorovatelný je nicméně nárůst investic v oblasti ICT, technologických center a center sdílených služeb.

Investoři, kteří své záměry oznámili v roce 2015, nejčastěji zamíří do Ústeckého kraje, hl. m. Prahy a Středočeského kraje. Nejvíce pracovních míst pak nové investice přinesou do Pardubického kraje, a to zejména díky investicím společností INA Lanškroun a Foxconn, které jsou zároveň největšími loni dojednanými investicemi. Spolu s nimi jsou v první desítce například také rozšíření výroby společnosti MD ELEKTRONIK spol. s r.o. v Plzeňském kraji nebo expanze společnosti Devro v Libereckém kraji.

Ve snaze umisťovat v České republice tzv. hi—tech investice chce CzechInvest pokračovat i nadále. Příkladem z letošního roku je například oznámení záměru společnosti GE Aviation vybudovat zde centrum excelence turbovrtulových motorů. "Aktuálně je rozjednaných kolem sta nových projektů," prozrazuje Karel Kučera. "Několik z nich je opravdu velkého významu a ze sektorů, na které se chceme do budoucna ještě více zaměřit, tedy leteckého a elektrotechnického průmyslu," dodává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Chceme do Ústavy zavést právo platit hotovostí

22:20 Trikolóra: Chceme do Ústavy zavést právo platit hotovostí

Trikolóra navrhuje zanést do Ústavy České republiky právo platit hotovostí. Hnutí tak reaguje na stá…