Ministr Mládek: Zákona o elektronických komunikacích se lidé bát nemusejí

25.10.2014 22:26

Senát Parlamentu ČR ve středu schválil novelu zákona, kterým se mění zákon o elektronických komunikacích a zákon o poštovních službách. Díky schválené novele nebudou muset poskytovatelé služeb klienty informovat o zcela marginálních změnách typu změna sídla společnosti.

Ministr Mládek: Zákona o elektronických komunikacích se lidé bát nemusejí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Mládek na tiskové konferenci ČSSD

Spotřebitelé se ale nemusejí obávat, že by v případě jakéhokoliv zhoršení smluvních podmínek nemohli vypovědět smlouvu bez sankce. V tomto ohledu se nic nemění. Návrh tak podle MPO snižuje zbytečnou administrativní zátěž podnikatelů, aniž by jakkoliv zhoršoval postavení spotřebitele.

Schválená novela zákona má za cíl zejména uvést výše zmíněné zákony do souladu s novým kontrolním řádem. Řeší některé chybějící správní delikty, které vyplývají z neplnění povinností stanovených v nařízení Evropského parlamentu a Rady o roamingu ve veřejných mobilních komunikačních sítích v EU. Navíc schválený návrh obsahuje sankce za porušení některých povinností vyplývajících ze zákona o elektronických komunikacích a zákona o poštovních službách.

K diskuzi, která se vedla na půdě Senátu a týkala se změny § 63 odst. 6 zákona o elektronických komunikacích, a povinnosti informovat účastníky o jednostranných změnách smlouvy a možnosti odstoupit od smlouvy ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl: "Občané se rozhodně nemusejí obávat, že by kvůli této změně například nebyli informováni v případě jakéhokoliv zhoršení podmínek u jim poskytované služby a nemohli vypovědět smlouvu bez sankce. Navíc novela, kterou schválil Senát, je dle mého názoru plně v souladu s právem EU. Podobná úprava bez problémů funguje například ve Velké Británii, v Polsku či na Slovensku. Řádnou implementaci evropského práva je vždy třeba posuzovat nejen s ohledem na zákonnou úpravu, ale především na její praktickou aplikaci, kdy v případě sporu mezi účastníkem a podnikatelem bude rozhodovat Český telekomunikační úřad."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STAN povede do eurovoleb Stanislav Polčák

22:42 STAN povede do eurovoleb Stanislav Polčák

Lídrem hnutí Starostů a nezávislých pro nadcházející volby do Evropského parlamentu bude europoslan…