Ministr Němeček: Centralizovaným nákupem energií jsme ušetřili 100 milionů

07.10.2015 9:47

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo koncem září na Českomoravské komoditní burze Kladno energie na rok 2016. Centralizovaným nákupem pro celý rezort se tak podařilo snížit náklady na elektřinu a zemní plyn pro příští rok o téměř 100 milionů korun.

Ministr Němeček: Centralizovaným nákupem energií jsme ušetřili 100 milionů
Foto: Ministerstvo zdravotnictví
Popisek: Exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD)
reklama

„Odebíráme energie za nejnižší možné ceny na trhu. Stejný efekt z toho mají nejen velké nemocnice, ale i menší zdravotnická zařízení, která by sama neměla šanci takto dobrou cenu soutěží dosáhnout,“ zdůraznil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s tím, že centralizovaný nákup energií na burze tak přináší maximální efekt při vysoké transparentnosti celého procesu.

Rezort zdravotnictví patří svojí roční spotřebou 400 tisíc megawatthodin (MWh) zemního plynu a 270 tisíc MWh elektřiny k největším odběratelům energií. Ministerstvo do společného nákupu soustřeďuje 25 nemocnic, 14 krajských hygienických stanic a desítky ústavů, lázní a dalších zdravotnických zařízení.

„V letošním roce platíme za elektřinu a plyn o 80 milionů korun méně než v roce 2014. V roce 2016 pak bude díky novým cenám, které se meziročně podařilo snížit o dalších 97 milionů korun, rozdíl už téměř 180 milionů korun. Přínosem nákupu na burze jsou také nemalé úspory při samotné administraci veřejné zakázky,“ uvedla náměstkyně ministra Lenka Taie Kolaříková.

Podle ředitele odboru hospodářské správy ministerstva Zdeňka Vališe klesnou ceny dodávek pro příští rok v komoditní složce meziročně o 13 až 21 procent. „Nejvýraznější meziroční pokles dosáhneme u zemního plynu ve velkoodběru, kde se cena sníží o 21 procent pod hranici 520 korun za MWh. Jen u tohoto produktu to přinese úsporu 53 milionů korun. U plynu v maloodběru bude cena proti letošku nižší o 19 procent a úspora dosáhne 3 miliony korun. Dodávky silové elektřiny pro resort v příštím roce zlevní u nízkého napětí meziročně o 13 procent, u vysokého napětí a elektřiny bez sdružených služeb dodávky o 16 procent,“ uvedl ředitel.

Postavení dodavatele pro příští rok obhájila u elektřiny ve vysokém napětí společnost E.ON Energie, v nízkém napětí a u elektřiny bez sdružených služeb dodávky společnost Pražská energetika. Zemní plyn v maloodběru bude rezortu v následujícím roce znovu dodávat Pražská plynárenská, a.s.,ve velkoodběru společnost LAMA Energy, a. s.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Piráti odhalili nelegální dezinformační kampaň, zneužívající pandemii

17:14 Piráti odhalili nelegální dezinformační kampaň, zneužívající pandemii

Falešné zprávy o genocidě, vakcinaci nebo čipování – i tohle obsahují nelegální billboardy, na které…