Ministr Pelikán: Judikaturu Evropského soudu pro lidská práva zpřístupňujeme v češtině. Ulehčíme práci soudům

21.10.2015 14:21 | Zprávy
autor: PV

„Věřím, že tato databáze nejen zajistí větší viditelnost a přístupnost judikatury štrasburského soudu, k čemuž se Česká republika mým prostřednictvím spolu s ostatními státy Rady Evropy zavázala na letošní březnové konferenci v Bruselu, ale významně přispěje i k tomu, že Evropská úmluva o lidských právech bude orgány veřejné moci v České republice každodenně naplňována. Ubude tak důvodů, proč se čeští občané musí na štrasburský soud obracet,“ vyjádřil své přesvědčení ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ministr Pelikán: Judikaturu Evropského soudu pro lidská práva zpřístupňujeme v češtině. Ulehčíme práci soudům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

„Databáze výrazně zjednoduší přístup soudců, státních zástupců, advokátů, státních úředníků i širší veřejnosti k judikatuře štrasburského soudu, která, byť má pro české právní prostředí bezprostřední význam, je dnes dostupná převážně jen v angličtině nebo francouzštině,“ uvedl vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva Vít Alexander Schorm.

Databáze obsahuje veškerou judikaturu štrasburského soudu doposud vydanou v řízeních proti České republice a kromě toho i anotace nejvýznamnějších rozsudků a rozhodnutí vydaných proti jiným smluvním státům Evropské úmluvy o lidských právech od podzimu 2012. Výběr těchto anotací je realizován ve spolupráci s Ústavním, Nejvyšším a Nejvyšším správním soudem, jako i Kanceláří veřejného ochránce práv tak, aby zahrnoval významné judikáty pokrývající všechny oblasti relevantní pro české právní prostředí. Databáze k dnešnímu dni čítá na 700 judikátů a bude průběžně doplňována o aktuální významné rozsudky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ODS: Babiš rozdává sliby. Mladí za ně dostanou účet

10:02 ODS: Babiš rozdává sliby. Mladí za ně dostanou účet

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důchodům.