Ministr Pelikán: Na dodržování zákona o veřejných zakázkách trváme důsledně. Ve věznicích se změní ceny za telefonování odsouzených

11.11.2016 10:40

Zásadní změnu v cenách za telefonování odsouzených zajistila po úspěšném výběrovém řízení Vězeňská služba České republiky. Odsouzení mají totiž v rámci výkonu trestu právo na použití telefonu ke kontaktu s osobou blízkou. V zájmu nápravy odsouzených nebo z jiného závažného důvodu jim lze také povolit použití telefonu ke kontaktu s jinou osobou, než je osoba blízká. Náklady za uskutečněný hovor hradí odsouzení. Právě v cenách za telefonování odsouzených nastává nyní velký zlom, protože došlo k výraznému snížení hovorného na 2 koruny za minutu

Ministr Pelikán: Na dodržování zákona o veřejných zakázkách trváme důsledně. Ve věznicích se změní ceny za telefonování odsouzených
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v pořadu OVM
reklama

Do současné doby bylo telefonování účtováno v tzv. „intervalech“, kdy za interval bylo účtováno 15 korun. Pro místní hovory byl interval stanoven na 180 sekund  za  15 korun. Pro hovory do mobilních sítí  byl v hodnotě 15 korun interval 60 sekund. Odsouzení tak platili za celý interval, i když jej nevyčerpali. Nyní bude 1 minuta volání v hodnotě 2 korun.  Navíc odsouzení zaplatí skutečně jen dobu, kterou provolají, protože cena bude účtována po vteřinách.

„Jsem rád, že právě tato smlouva je dalším příkladem naší snahy najít ve výběrových řízeních nižší ceny všude, kde to jde. Na dodržování zákona o veřejných zakázkách trváme vždy velmi důsledně a pečlivě vybíráme například i to, co jsou na první pohled drobnosti. V tomto případě je sice úspora na straně odsouzených, Vězeňské službě ale už brzy odpadne velká administrativní zátěž,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

„V oblasti telefonování odsouzených je tato významná změna pro české  vězeňství  velkým krokem  vpřed.  Zatímco původní ceny za telefonování  byly neúměrně vysoké,  ty nové se nám podařilo zásadně snížit,“ řekl generální ředitel Vězeňské služby České republiky Petr Dohnal.

Tato novinka přinese do věznic zásadní změny v několika ohledech.  Vzhledem k tomu, že dosud byly telefonní automaty umístěny mimo oddíl, musel vždy odsouzený zažádat o možnost telefonování. Dozorce či vychovatel pak musel zkontrolovat správnost údajů uvedených v žádosti odsouzeného a následně ho k automatu doprovodit. Nyní se automaty přemístí přímo na oddíly, odsouzení k nim budou mít volný přístup a budou disponovat  telefonními  kartami nabitými dle jejich možností a s předvolenými povolenými telefonními čísly. Zaměstnancům a příslušníkům tak především odpadne administrativní proces spojený s touto službou.

„Další zásadní změnu též očekáváme ve snížení počtu nelegálně držených mobilních telefonů ve věznicích. Vysoká cena za telefonování  je totiž jedním z hlavních motivů pro to, že odsouzení mají  potřebu si nezákonným způsobem obstarávat mobilní telefony, které jsou ve věznicích zakázány,“ dodává Petr Dohnal.

Telefonní karty navíc budou přenosné, což znamená, že pokud odsouzený bude přemístěn mezi jednotlivými věznicemi, karta stále zůstává platná a může ji okamžitě využívat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlavatý (TOP 09): Příjmy Pardubicím klesnou, rozpočet s tím ale nepočítá

22:06 Hlavatý (TOP 09): Příjmy Pardubicím klesnou, rozpočet s tím ale nepočítá

Pokles ekonomiky v důsledku covidové krize a snížení daní schválené Poslaneckou sněmovnou mohou zasa…