Ministr Petříček: Bezpečnost Evropy a obrana proti vnějším hrozbám tvoří velkou část naší diplomacie

17.02.2020 11:22

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zastupoval Českou republiku na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Ta je nejvýznamnějším neformálním setkáním světových politiků v oblasti bezpečnosti a obrany.

Ministr Petříček: Bezpečnost Evropy a obrana proti vnějším hrozbám tvoří velkou část naší diplomacie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Ministr Petříček se na okraj této prestižní akce setkal s celou řadou svých protějšků včetně ministra zahraničních věcí USA Mikea Pompea. „Mnichovská bezpečnostní konference je zásadním místem k diskusi o zahraničněpolitických otázkách. Bezpečnost Evropy a obrana proti vnějším hrozbám tvoří velkou část naší diplomacie. Jsem rád, že jsem měl v Mnichově jedinečnou možnost jednat o těchto tématech se svými kolegy z USA, Kanady, Íránu, Norska a dalších zemí,“ zhodnotil 56. ročník konference šéf české diplomacie.

Tématy letošní konference byly otázky budoucnosti západního světa, Evropské unie a Německa a bezpečnost z mnoha úhlů pohledu. Státníci z celého světa a představitelé mezinárodních organizací se letos zabývali kolektivní obranou, současnými konflikty, odolností, mezinárodní spoluprací či multilateralismem. Významnými tématy akce byly také klimatické změny a zavádění technologií 5G.

„Kyberbezpečnost a problematika bezpečnosti sítí 5G letos patřila mezi výrazná témata Mnichovské bezpečnostní konference. Potěšilo mě, že v diskusích tu rezonovaly také závěry Pražské 5G konference, kterou jsme loni uspořádali na půdě Ministerstva zahraničních věcí. Letos na toto téma naváže v květnu druhý ročník akce pod taktovkou NÚKIB,“ řekl ministr Petříček.

V rámci konference jednal ministr Tomáš Petříček s protějšky z několika států včetně šéfa íránské diplomacie Mohamada Džáváda Zarífa, kanadského ministra zahraničí Francois-Philippe Champagne či norské ministryně zahraničí Ine Eriksen Soreideové. „V Mnichově jsme našli čas na schůzku také s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. USA jsou naším zásadním spojencem v NATO a boji proti Daeš. Pana ministra jsem zároveň pozval do České republiky,“ uvedl Petříček. Ten dále jednal s se slovinským ministrem Miro Cerarem, gruzínským protějškem Davidem Zalklalianim či španělskou ministryní Marií Aránzazu González Layaovou a arménským zaminirem Zohrabem Mnatsakanyanym. Šéf české diplomacie se setkal také s generální tajemnicí Rady Evropy Marijí Pejčinović Burićovou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cabicar (TOP 09): S dvorskou nemocnicí kraj počítá v rámci operativních zákroků menšího charakteru

22:30 Cabicar (TOP 09): S dvorskou nemocnicí kraj počítá v rámci operativních zákroků menšího charakteru

Královéhradecký kraj nechá zrevidovat a upravit projektovou dokumentaci pro přístavbu operačních sál…