Ministr Petříček: Potřebujeme větší zapojení soukromého sektoru do rozvojových programů

27.11.2018 6:28

V pondělí 26. listopadu se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC) ve formátu pro rozvoj. Hlavními tématy Rady byla nová investiční strategie pro Afriku a financování pro udržitelný rozvoj a sousedství. Ministři diskutovali také o problematice genderu a o sexuálním násilí v ozbrojených konfliktech. Vedoucím české delegace byl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, který na rozvojovou politiku klade velký důraz.

Ministr Petříček: Potřebujeme větší zapojení soukromého sektoru do rozvojových programů
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

Ministři členských zemí EU si vyměnili názory na probíhající jednání o alianci mezi Afrikou a Evropou pro udržitelné investice a zaměstnanost. „Potřebujeme více našich investic do rozvojových zemí a větší zapojení soukromého sektoru do rozvojových programů,“ uvedl ministr Petříček.

Rada dále jednala o budoucím rozpočtu a finanční architektuře pro udržitelný rozvoj a sousedství. Ministři obdrželi informace o aktuálním stavu jednání o víceletém finančním rámci, která se zaměřují na Nástroj pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci (NDICI, Neighbourhood, Development and International Cooperation Instrument). ČR podporuje začlenění sousedství i Evropského rozvojového fondu do tohoto jednotného evropského nástroje, jak navrhuje Evropská komise.

Ministři během pracovního oběda diskutovali o problematice genderu, zejména s ohledem na problematiku sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech. Hosty oběda byli laureáti Nobelovy ceny míru za rok 2018, paní Nadia Murad a Dr. Denis Mukwege, kteří byli oceněni za své úsilí o ukončení praxe zneužívání sexuálního násilí pro dosažení válečných cílů. „Česká republika silně odsuzuje všechny formy sexuálního a genderového násilí" zdůraznil ministr Petříček. Podpořili jsme kampaň proti sexuálnímu zneužívání a domácímu násilí v Zimbabwe. Naše humanitární projekty zlepšují životy dívek a žen v Iráku, Sýrii a dalších zemích,“ doplnil šéf české diplomacie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valenta (KSČM): Všichni za jednoho...

4:31 Valenta (KSČM): Všichni za jednoho...

Konec volebního období se neúprosně blíží a s ním i konec jedné garnitury v poslanecké sněmovně a př…