Ministr Petříček: Rád vidím, když se kvůli společnému cíli spojí veřejnost i stát

18.10.2020 22:03

Ministr Petříček se zúčastnil výsadby Aleje porozumění. Přispěli na ni diplomaté i veřejnost.

Ministr Petříček: Rád vidím, když se kvůli společnému cíli spojí veřejnost i stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček
reklama

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a jeho žena Iva se v sobotu 17. října 2020 zúčastnili výsadby Aleje porozumění podél části středověké poutní cesty. U zaniklé spojnice mezi obcemi Chýně a Jeneč bylo vysazeno 68 listnatých stromů. Na jejich pořízení se ve sbírce podílela veřejnost, ale i diplomatické sbory v ČR, které tak přispěly k závazku svých zemí zmírňovat dopady klimatické změny.

Šéf české diplomacie ocenil iniciativu všech, kteří se do projektu zapojili. „Podobné akce jsou skvělým příkladem spolupráce. Rád vidím, když se kvůli společnému cíli spojí veřejnost i stát. Nesmírně důležité je i mezinárodní zapojení,“ řekl ministr. Ke každému stromu, na který daná diplomatická mise přispěla, náleží vlajka konkrétního státu. Alej tak představuje příspěvek k porozumění států při zvládání globálních problémů a zapojování občanů do jejich řešení.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21608 lidí

Vzhledem k epidemiologickým opatřením musel být program slavnostní výsadby upraven. Původně se ho měli kromě ministra zúčastnit i diplomaté z ambasád jednotlivých států. „Všechna nařízení musíme respektovat. Mrzí mě, že výsadba neproběhla podle plánu. Připravené stromy ale musí růst, vysadili jsme je proto v užším kruhu. Se všemi, kteří se na jejich pořízení podíleli, se potkáme na jaře a uspořádáme malý piknik,“ vysvětlil Petříček.

Asi 700 metrů dlouhá Alej porozumění se nachází podél poutní cesty, která historicky vedla z pražské Lorety až na františkánský klášter v Hájku. Původní pěšina byla rozorána v období kolektivizace, aby na jejím místě moha vzniknout zemědělská půda. Výsadbu nového stromořadí iniciovalo město Hostivice a obce Chýně a Jeneč ve spolupráci s Nadací Partnerství. Podílela se na ní také realizační firma Paměť krajiny či Ministerstvo životního prostředí. Záštitu převzal ministr Petříček.

Vysazené stromy se stanou dalším příspěvkem do iniciativy Sázíme budoucnost, která chce během pěti let motivovat veřejnost k vysazení 10 milionů stromů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Blatný: Očkování doporučujeme utlumit maximálně na 14 dnů

0:41 Ministr Blatný: Očkování doporučujeme utlumit maximálně na 14 dnů

Projev na 5. schůzi Senátu 27. ledna 2020 k návrhu usnesení Senátu k aktuální situaci v důsledku pla…