Ministr Petříček: Rozhodnutí, učiněná během krize, můžou ovlivnit svět na několik dalších dekád

30.10.2020 21:21

Ministr zahraničí České republiky Tomáš Petříček se ve čtvrtek 29. října 2020 zúčastnil zasedání Rady Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) na ministerské úrovni.

Ministr Petříček: Rozhodnutí, učiněná během krize, můžou ovlivnit svět na několik dalších dekád
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Ministr vystoupil v plenární části zasedání na téma „Cesta z krize: priority národní politiky a mezinárodní spolupráce pro silnou, odolnou, zelenou a inkluzivní obnovu ekonomiky a společností“.

Zasedání Rady OECD na ministerské úrovni je největší a nejsledovanější událostí, kterou Organizace v průběhu roku pořádá. Vzhledem k současné pandemické situaci se dvoudenní jednání uskutečnilo online. Španělské předsednictví připravilo program zasedání, který byl výrazně zaměřen na zvládnutí současné pandemie koronaviru i následných hospodářských problémů. „Víme, že rozhodnutí, která učiníme během krize, můžou ovlivnit svět na několik dalších dekád. Z dlouhodobé perspektivy bychom se měli zaměřit na strukturální změny směřující k odolnějším a udržitelnějším ekonomikám,“ řekl šéf české diplomacie.

Anketa

Zaslouží si herec Josef Dvořák státní vyznamenání?

88%
12%
hlasovalo: 17645 lidí

Navzdory obtížné situaci v mnoha zemích se zasedání zúčastnila celá řada ministrů financí, hospodářství nebo zahraničí z členských zemí OECD, ale také ministři partnerských zemí OECD. Zastoupení na takové úrovni potvrdilo, že členské země považují OECD za mimořádně důležitou mezinárodní organizaci, která zásadně přispívá k řešení problémů současného světa. „OECD by měla hrát klíčovou roli v náročné světové obnově po skončení pandemie,“ uvedl ministr Petříček.

Letošní ministerské zasedání OECD bylo pro Českou republiku důležité i z toho důvodu, že v prosinci 2020 Česká republika oslaví 25 let členství v OECD. Už v září 2020 zároveň Česká republika nominovala Vladimíra Dlouhého jako svého kandidáta na pozici Generálního tajemníka OECD. „Jsme odhodláni přispět k fungování Organizace a její práci na urychlení obnovy ekonomiky po pandemii také sdílením našich zkušeností, znalostí a personálních kvalit, což zahrnuje i nedávnou nominaci Vladimíra Dlouhého,“ dodal ministr.

Výsledkem zasedání je také Prohlášení ministrů, které připravil Sekretariát OECD spolu s členskými státy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinklátová (SLK): Regionální výrobci jsou pilní jako včelky

21:15 Vinklátová (SLK): Regionální výrobci jsou pilní jako včelky

Blíží se Vánoce a s nimi i výroba perníčků, vánočního cukroví, pití čaje nebo punče a zapalování sví…