Ministr Petříček: Snažíme se bojovat za pendlery, studenty a rodiny, které by mohla nařízení rozdělit

24.09.2020 9:14

Vzhledem ke stále se zhoršující epidemiologické situaci se Česko dostává na seznam rizikových zemí v Řecku, a to zřejmě od pondělí 28. září. Cestování by pak mělo být možné pouze s negativním testem, definitivní rozhodnutí by mělo padnout v pátek 25. září.

Ministr Petříček: Snažíme se bojovat za pendlery, studenty a rodiny, které by mohla nařízení rozdělit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Německo na seznam rizikových oblastí nově zařadilo všechny kraje ČR kromě Ústeckého a Moravskoslezského. „Bohužel rozhodnutí Německa a Řecka jsou pochopitelná, podíváme-li se na celoevropská data ECDC, Česko je po Španělsku druhou nejhorší zemí, co se týče počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dnů,“ vysvětlil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Anketa

Věříte Romanu Prymulovi?

52%
48%
hlasovalo: 29061 lidí

Úkolem Ministerstva zahraničích věcí je vyjednat co nejvíce výjimek tak, aby se restrikce nedotkly lidí, kteří cestování potřebují ke každodennímu životu. „Zejména se snažíme bojovat za pendlery, studenty či rodiny, které by mohla nařízení rozdělit,“ dodal Petříček s tím, že MZV nemůže více ovlivňovat opatření přijímaná ostatními státy.

„V případě Německa byla naše snaha úspěšná. Výjimky dostali pendleři, mezinárodní doprava i lidé, kteří se přes Německo potřebují dostat domů. Dále jednáme o tzv. malém pohraničním styku, tedy výjimce pro obyvatele, kteří u hranic přímo bydlí,“ přiblížil šéf české diplomacie.

Zpřísnění pravidel se také nebude vztahovat na občany Ústeckého a Moravskoslezského kraje – ani v jednom z regionů za poslední týden nepřesáhlo incidenční číslo nákazy hranici 50. Německé nařízení začíná platit okamžitě.

V případě Řecka tamní epidemiologové rozhodli, že od 28. září 2020 bude třeba při přicestování předložit negativní test ne starší než 72 hodin. Oficiální znění řeckých pravidel by mělo být zveřejněno tento pátek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

8:56 Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

Přepis nedělního pořadu „Čau lidi“, 22. listopadu 2020