Ministr Petříček: Už můžeme plánovat i vzdálenější destinace, kde máme stovky Čechů

27.03.2020 5:35

Ministerstvo zahraničních věcí ČR již devět dní repatriuje Čechy prostřednictvím evakuačních letadel. K téměř 3500 zachráněným českým občanům se v následujících dnech přidá dalších více než 1000 Čechů.

Ministr Petříček: Už můžeme plánovat i vzdálenější destinace, kde máme stovky Čechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Desítky Čechů se během čtvrtka zároveň dostanou domů díky spolupráci se Slovenskem a Maďarskem. „V první fázi jsme pomohli Čechům a ostatním Evropanům, kteří se nacházeli v zemích, kde se velmi rychle zpřísňovala opatření proti šíření koronaviru. Nyní už můžeme plánovat i vzdálenější destinace, kde situace není tak kritická a kde dnes máme stovky Čechů,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Ještě ve čtvrtek, 26. března 2020, se domů dostalo 15 Čechů z Izraele, a to v maďarském evakuačním letadle. Zhruba 25 Čechů mělo v noci dorazit ve slovenském speciálu z USA. „Naše spolupráce s ostatními členskými státy EU na tom, abychom naše občany dostali domů, funguje skvěle. Využívat ji chceme i nadále, zvlášť u vzdálenějších destinací jako Nový Zéland,“ shrnul šéf české diplomacie.

Anketa

Vadí vám vládní nařízení, ať lidé během karantény nejezdí na chaty a chalupy?

9%
91%
hlasovalo: 25922 lidí

Od neděle 29. března 2020 do úterý 31. března 2020 by letadla měla do ČR dopravit zatím největší počet repatriovaných osob. V neděli a v pondělí přiletí dvě letadla z Thajska, která přepraví 600 osob. V nedělním letu bude zároveň 8 tun zdravotnického materiálu z Malajsie v podobě ochranných rukavic a rychlotestů.

Koncem víkendu jsou naplánovány také lety do Kanady a USA. První ze dvou evakuačních letů s kapacitou téměř 200 míst vyzvedne v neděli Čechy v Kanadě a Dominikánské republice. Druhý let, jehož přesný termín se finalizuje, bude určen pro české občany v Chicagu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Jak je možné, že mají stále někteří senioři důchod pod 14 tisíc?

7:29 Ministryně Maláčová: Jak je možné, že mají stále někteří senioři důchod pod 14 tisíc?

Komentář na facebookovém profilu k důchodům.