Ministr Petříček: Vládní speciál s humanitární pomocí zamířil do Číny

02.03.2020 11:49

V neděli 1. března 2020 v 5 hodin odletěl do Číny vládní speciál s humanitární pomocí. Na palubě českého letadla je 5 tun zdravotnického materiálu, který čínské straně na boj proti koronaviru zasílají kraje, města i soukromé firmy.

Ministr Petříček: Vládní speciál s humanitární pomocí zamířil do Číny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Složení pomoci reaguje na požadavky čínských provincií, měst a univerzit, které mají v České republice své partnery. Mimo jiné jde o více než 780 tisíc párů rukavic, 43 tisíc roušek a respirátorů či 6 800 ochranných oděvů.

Dary shromáždily Kancelář prezidenta republiky, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, nebo např. město Třebíč, ze soukromých firem pak například Škoda auto a.s.

„Jsem rád, že můžeme Číně takto pomoci, aniž bychom ohrozili sami sebe. Je zapotřebí solidarity, abychom společně tuto složitou situaci zvládli. Chci poděkovat všem přispěvatelům,“ řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Humanitární pomoc by měla dorazit do Pekingu podle plánu v pondělí 2. března 2020 odpoledne místního času. Čínské straně ji předá velvyslanec České republiky v Čínské lidové republice Vladimír Tomšík. První letadlo s českou vládní materiální pomocí odletělo do Číny z Vídně přesně před týdnem, let spolufinancovala Evropská komise.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpánek (TSS): Znovu se blíží rok 1948

14:36 Štěpánek (TSS): Znovu se blíží rok 1948

Historie se nikdy neopakuje stejně, spíše v poťouchlé, lehce pozměněné dějinné spirále. Lidé jsou to…