Ministr Petříček: Zahraniční pomoc občanům rozšíříme o tzv. konzulárního ombudsmana

1. 8. 2019 19:09

Ministerstvo zahraničí spouští konzulárního ombudsmana

Ministr Petříček: Zahraniční pomoc občanům rozšíříme o tzv. konzulárního ombudsmana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Českým občanům, kteří se v zahraničí dostanou do potíží, poskytuje Ministerstvo zahraničí pomoc skrze síť svých zastupitelských úřadů – ambasád či konzulátů. Na této skutečnosti se nic nemění. Stovky dotazů a podnětů na vylepšování našich služeb pro občany jsou ale v tuto chvíli roztříštěny na různé mailové adresy či ve schránkách na sociálních sítích. Abychom na ně mohli zodpovědně odpovídat a přebírat podněty, je třeba je soustředit na jedno místo, které budou mít na starosti přímo odborníci z konzulárního odboru. Od 1. srpna proto spouštíme KONZULÁRNÍHO OMBUDSMANA.

„Nově jsme se rozhodli rozšířit pomoc poskytovanou občanům o tzv. konzulárního ombudsmana. Na speciální telefonní lince či emailové adrese budeme reagovat na podněty občanů, kde máme nedostatky a jak naši pomoc ještě vylepšit,“ představil novinku ministr Tomáš Petříček. „Lidé píší podněty na sociální sítě ministerstva, stovky dotazů dostávám různými cestami i já osobně. Rádi pomůžeme v maximální míře, ale dotazy i podněty se musí dostat do ruky přímo odborníkům. A ti nesedí u sociálních sítí, budou dostupní skrze tyto kontakty,“ dodal.

Jak bude konzulární ombudsman fungovat? „Nebude to náhrada konzulární pomoci našich zastupitelských úřadů. Jedná se skutečně o ombudsmana, to znamená prostředek na řešení rozličných podnětů našich občanů a námětů na zlepšení našich služeb,“ zdůraznil náměstek pro konzulární sekci Martin Smolek. „Rádi si všechny připomínky vyslechneme, v řadě případů jde ale o nedorozumění, často musíme například vysvětlovat, kde jsou hranice našich kompetencí a podobně,“ doplnil.

„V případě, že náš občan bude mít pocit, že se ocitl v situaci, kterou není standardními postupy uvedenými na našem webu schopen uspokojivě vyřešit, nebo se s námi bude chtít podělit o námět, kterým by bylo možné českou konzulární službu vylepšit, zvedne telefon, nebo napíše email, na MZV ho vyslechne odborník a poradí mu jak situaci řešit nebo popřípadě začne situaci přímo se zastupitelským úřadem řešit,“ vysvětlil ředitel konzulárního odboru Pavel Pitel.

Testovací provoz konzulárního ombudsmana vyhodnotí Ministerstvo zahraničí na konci této turistické sezony, tedy v druhé polovině září. Pokud se nový projekt osvědčí, zůstane v paletě služeb, které poskytujeme občanům v nesnázích, natrvalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarz (KDU-ČSL): Anketa radnice Prahy 2 o elektrokoloběžkách - trapný amatérismus, nebo záměr?

22:19 Schwarz (KDU-ČSL): Anketa radnice Prahy 2 o elektrokoloběžkách - trapný amatérismus, nebo záměr?

Praha 2 řeší, jak ošetřit provoz sdílených elektrokoloběžek. Na tom, že koloběžky potřebují regulaci…