Ministr Plaga jednal v Tokiu s japonským ministrem školství Šibajamou

12.10.2018 19:06

Ministr školství mládeže a tělovýchovy Robert Plaga jednal v Tokiu s nově jmenovaným ministrem školství kultury, sportu, vědy a technologie Masahiko Šibajamou. Tématem jednání byla spolupráce zejména v oblastech vysokého školství, výzkumu a vývoje či v oblasti sportu.

Ministr Plaga jednal v Tokiu s japonským ministrem školství Šibajamou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga
reklama

„Jsem velice rád, že jsem měl možnost se jako jeden z prvních evropských státníků setkat s nově jmenovaným ministrem Masahiko Šibajamou. Jsem pevně přesvědčen, že prohloubení spolupráce našich dvou zemí má v diskutovaných oblastech zjevný vysoký potenciál a s potěšením mohu konstatovat, že s panem ministrem jsme se na této skutečnosti na našem jednání jednoznačně shodli," uvedl po jednání ministr školství mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Kromě toho se ministr zúčastnil v Yokohamě také Veletrhu BIO Japan 2018. Jde o nejvýznamnější mezinárodní veletrh a konferenci, které se zaměřují na oblast biotechnologií. Této akce se každoročně účastní více než 600 vystavovatelů a 15000 návštěvníků vesměs z řad odborné veřejnosti.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

V závěru svého programu přivítal ministr Plaga na Velvyslanectví ČR v Tokiu ještě zástupce vysokých škol, agentur pro vědu a výzkum a sportovních institucí, se kterými probíral možností studia japonských studentů na českých vysokých školách, možnosti spolupráce univerzit nebo spolupráce ČR a Japonska v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Zároveň zde ministr oznámil záměr Velvyslanectví ČR v Tokiu vyhlásit rok 2019 Rokem českého sportu v Japonsku.

Ohledně vzájemné spolupráce mezi oběma zeměmi jednal také pověřený náměstek po řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Pavel Doleček, a to s předsedou Japonské společnosti pro podporu vědy Susumu Satomim a s ředitelem Japonské agentury pro vědu a techniku Osamu Kobajašim.

Japonská agentura pro vědu a techniku (Japan Science and Technology Agency - JST) vznikla za účelem podpory projektů v oblasti výzkumu a vývoje. Při své činnosti vychází ze společenského dialogu a analýzy dat, na jejichž základě formuluje inovační strategie. Agentura propaguje vědu a výzkum, přičemž se dotýká i ekonomických a společenských témat, podporuje přesun technologií z univerzit a veřejných institucí do soukromého sektoru a rozvíjí mezinárodní vztahy ve vědeckotechnické oblasti.

Japonská společnost pro podporu vědy (Japan Society for Promotion of Science - JSPS) je nezávislou institucí, která byla zřízena za účelem rozvoje přírodních, společenských a humanitních věd. JSPS administruje široké spektrum japonských vědeckých a akademických programů. Zaměřuje se zejména na podporu mladých vědců, mezinárodní spolupráci ve vědě, poskytování výzkumných grantů, podporu spolupráce mezi akademickou sférou a soukromým sektorem a informování o aktivitách v oblasti vědy a výzkumu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Chybí tady nějaké brzdy, nějaké záruky, nějaké pojistky

13:49 Jurečka (KDU-ČSL): Chybí tady nějaké brzdy, nějaké záruky, nějaké pojistky

Projev na 73. schůzi Poslanecké sněmovny 26. listopadu 2020, návrh zákona o opatřeních k přechodu ČR…