Ministr Rakušan: Lidé datovkám přichází na chuť

6.8.2022 1:15 odp. | Tisková zpráva

Datové schránky jsou čím dál oblíbenější. Dokládá to fakt, že tento týden počet zřízených datových schránek fyzických osob překročil číslo 500 000. Od nového roku bude navíc uživatelů ještě více, rozšiřuje se totiž okruh těch, kterým bude zřízena automaticky.

Ministr Rakušan: Lidé datovkám přichází na chuť
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

O snadnou elektronickou komunikaci prostřednictvím systému datových schránek je zájem, dne 1. 8. 2022 byla zřízena datová schránka pro fyzické osoby už s pořadovým číslem 500 000.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 24877 lidí

„Mám radost, že jsme v tomto případě pokořili hranici půl milionu uživatelů. Je to důkaz toho, že lidé datovkám přichází na chuť a využívají je pro komunikaci ať už s úřady, nebo třeba s podnikateli a firmami,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan. Nejvíce zpřístupněných datových schránek fyzických osob je v Praze (přes 128 000), v zahraničí je jich pak zřízeno nejvíce slovenským občanům (525).

Ministerstvo vnitra navíc očekává další výrazný nárůst počtu uživatelů. Od 1. ledna 2023 se totiž rozšiřuje skupina subjektů, kterým budou zřizovány datové schránky automaticky ze zákona.

V případě datových schránek fyzických osob, tedy občanů, bude datová schránka automaticky zřízena po prvním přihlášení ke kterékoli digitální službě státu prostředkem pro elektronickou identifikaci. Tedy například pomocí mobilního klíče eGovernmentu, eObčanky nebo bankovní identity. Pokud ale občan nebude chtít datovou schránku využívat, bude si ji moci na základě žádosti deaktivovat.

Datové schránky právnických a podnikajících fyzických osob (typicky OSVČ) budou zřízené automaticky po jejich zápisu do příslušné evidence. V tomto případě bude povinnost ze zákona datovou schránku využívat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Jste ještě vrchním velitelem branné moci?

Předseda vlády tvrdí, že jsme ve válce, ministryně obrany chřestí zbraněmi, ministr financí zavádí válečnou daň a Vy nic? Nebo se jedná o šíření poplašné zprávy, či dokonce o sabotáž!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): Hlavní město zvyšuje kvalitu služeb pro oběti partnerského násilí

14:58 Johnová (Praha sobě): Hlavní město zvyšuje kvalitu služeb pro oběti partnerského násilí

Před dvěma lety se hlavní město zavázalo modernizovat a posílit kapacity specializovaných služeb pro…