Ministr Rakušan: Pan profesor Balaš je pro resort školství vysoce kompetentním kandidátem

26.06.2022 20:26 | Tisková zpráva

Členové celostátního výboru hnutí STAN zvolili kandidáta na pozici ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Do čela resortu nominují poslance a právníka Prof. JUDr. Vladimíra Balaše, CSc.

Ministr Rakušan: Pan profesor Balaš je pro resort školství vysoce kompetentním kandidátem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Úřad tak převezme po Petru Gazdíkovi, který z funkce odchází 30. června. Balaš má v oblasti školství bohatou zkušenost. Vybudoval právnickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, jejíž pozdější kauzy kritizoval. V minulosti vedl Ústav státu a práva Akademie věd České republiky. Coby pedagog působí i na Karlově univerzitě.

„Pro mě jde o velkou profesní výzvu. Máme před sebou nutné reformy školství, které nastartovali moji dva předchůdci a které jsou klíčové pro následující desetiletí. České národní bohatství je ve schopnostech a dovednostech našich lidí. Proto bychom měli naše děti dobře připravit na to, co budou v životě dělat, co budou skutečně potřebovat a zejména na změny, s nimiž se budou muset vypořádat. Líbí se mi například koncept systému vzdělávání v severských zemích, který systematicky vede studenty ke schopnosti inovativně přistupovat k řešení nových výzev, což měřitelným způsobem přispívá ke zvýšení prosperity v těchto zemích. Z toho bychom si mohli vzít příklad,” popisuje své vize kandidát Starostů a nezávislých na pozici ministra školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš.

„Vzdělávání je pro Starosty a nezávislé dlouhodobě strategickou oblastí, jsem proto rád, že jsme po Petru Gazdíkovi našli dalšího vysoce kompetentního kandidáta pro tento resort. Pan profesor Balaš má kromě profesního vhledu do problematiky vzdělávání také bohaté mezinárodní zkušenosti, které jemu i nám budou bezpochyby velmi užitečné při nadcházejícím evropském předsednictví,” okomentoval rozhodnutí celostátního výboru STAN předseda hnutí Vít Rakušan.

Se jménem kandidáta na post ministra školství již Vít Rakušan seznámil koaliční Piráty a poté premiéra Petra Fialu. Ten se v pondělí s prof. Balašem osobně sejde.

Anketa

Je zákrok Fialovy vlády proti cenám energií dostatečný?

0%
98%
hlasovalo: 25551 lidí

Prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc. (*20. dubna 1959)

  • Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy
  • V letech 1993-1999 byl pověřen vedením Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kterou vybudoval. Ve chvíli, kdy vyšlo najevo, jak jeho nástupci udělovali na škole tituly, byl jedním z hlasitých kritiků těchto praktik.
  • V letech 1994-2002 vedl Ústav státu a práva Akademie věd České republiky.
  • Od roku 2002 vyučuje na Karlově univerzitě.
  • Od roku 2021 je poslancem Parlamentu České republiky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Celostátní úspěch SPD je vidět i v Libereckém kraji

9:09 Vích (SPD): Celostátní úspěch SPD je vidět i v Libereckém kraji

Komunální volby dopadly pro hnutí SPD skvěle. I v Liberci se to povedlo, jsme na radnici. Děkujeme n…