Ministr Síkela: Jednou z cest je společný postup vůči dodavatelům v rámci celé EU

18.5.2022 3:45 odp.

Projev na 25. schůzi Senátu 18. května 2022 k nařízení EU o opatřeních na zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu a podmínkách přístupu k plynárenským přepravním soustavám

Ministr Síkela: Jednou z cest je společný postup vůči dodavatelům v rámci celé EU
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Já vám, pane senátore, děkuji za tu otázku. Já se pokusím být stručný. Možná shrnu několik základních faktů.

Naše vláda přebírala vlastně celé zásobování plynem v situaci, kdy závislost na ruském plynu činí až 98 %, kdy sice plyn nakupujeme od západoevropských obchodníků, kteří většinou nakupují na rotterdamské burze, ale vzhledem k tomu složení toho plynu víme, že většina toho plynu je ruského původu. Přebírali jsme vládu s historicky nebo s nejméně naplněnými zásobníky za posledních 5 let bez chybějící infrastruktury.

Museli jsme si s tím poradit. Jednou z cest, a to je odpověď na vaši otázku, kterou od začátku prosazujeme, jsou společné nákupy, společný postup vůči dodavatelům zkapalněného zemního plynu v rámci celé Evropské unie. Ale nejen tedy společný postup při nákupech, který jsme si vyzkoušeli do určité míry při společných nákupech covid vakcín. Ale, co je velmi důležité, i společná distribuce toho plynu. A to, za co mě v té Evropské komisi nemají moc rádi, i společné sdílení těch negativních dopadů těch sankcí, které, stejně jako ten plyn, musí být distribuovány spravedlivě.

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35355 lidí

My máme tu nevýhodu, že jsme kontinentální země bez přístupu k moři. Jsme závislí na infrastruktuře, která byla budována tak, že je stavěna na dodávky z východu na západ. A velmi problematicky. A chybí nám některá spojení. A chybí nám propojení do Polska, chybí nám propojení do Rakouska. A proto jsme z velké míry závislí na solidaritě okolních zemí, které jsou také velkými spotřebiteli plynu. Dodávky ruskému plynu do Evropy činí ročně zhruba 155 miliard kubíků. Ne všechno se dá okamžitě nahradit zkapalněným zemním plynem. Ten odhad je, že by to mohlo být někde do 50 miliard kubíků tento rok. A mohlo by se to navyšovat v dalších letech.

Česká republika spotřebuje za rok zhruba 9,5 miliardy kubíků. Polovinu z toho spotřebuje průmysl, menší část spotřebují domácnosti. A pak se to dělí na další infrastruktury. My na jedné straně prosazujeme ty společné nákupy a solidaritu a společnou distribuci, na druhé straně jsme zahájili přípravu i na tu situaci, že by došlo k nějakému problému s dodávkami. A ty zásobníky vlastně plníme od dubna. V tuto chvíli asi nejrychleji v celé Evropské unii. Rychleji jakoby plní na hlavu jenom ty země, které mají trošku větší průtok do těch zásobníků, což je Rakousko a Nizozemské království.

Takže, jak jsem říkal, v tuto chvíli z celkové kapacity, která je asi 4 miliardy, ale je tam ten problematický zásobník Dolní Dunajovice, který není zapojen na soustavu, tak mluvíme někde o 3,5 miliardě kubíků, tak máme naplněno 1 360 milionů kubíků. To znamená více než 40 %, což je daleko více než dvakrát více, než tomu bylo loňský rok touto dobou.

Děkuji.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Jak kdo chápe alternativní politickou scénu?

13:06 Vítová (ANS): Jak kdo chápe alternativní politickou scénu?

Absolutní většina politických stran tzv. alternativy má v programech úplně stejný konceptuální rozvo…