Ministr Síkela: Ministerstvo průmyslu a obchodu pokračuje s přípravou projektu podnikatelského parku v Líních

02.02.2023 8:39

Jednání s obcemi, průzkumné práce i příprava dopadové studie. Vláda schválila materiál Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o pokroku v revitalizaci brownfieldu a přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň – Líně.

Ministr Síkela: Ministerstvo průmyslu a obchodu pokračuje s přípravou projektu podnikatelského parku v Líních
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

MPO v dokumentu informuje o průběžném stavu projektu, výhledu prací na letošní rok včetně dopadové studie a dalších aktivit v tomto a příštím roce. Vláda také odsouhlasila nezávazné memorandum o porozumění se společností Volkswagen, které nastaví základní parametry spolupráce. 

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22887 lidí

„Projekt Gigafactory nám výrazně pomůže v úsilí připravit český automobilový průmysl na změny, které ho s nástupem elektromobility čekají. Přinese nové technologie, pracovní místa, stabilní příjmy do státního rozpočtu, rozvoj nových studijních a učebních oborů, rozvoj Plzeňského kraje i posílení obchodní a dopravní spolupráce mezi Českou republikou a Německem. Je to tedy zásadní projekt,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Pro zajištění personálního, technického a organizačního zázemí vznikne k 1. březnu 2023 v rámci agentury CzechInvest divize pro přípravu podnikatelských ploch, která bude řešit přípravné práce na projektu. Jedná se o nejlepší možnost, která vhodně rozšíří a doplní další služby agentury směrem k investorům a využije zároveň datové základy a znalostí území.“

Tato nová divize dokončí přípravu Strategického podnikatelského parku Plzeň – Líně a naváže vyhledáváním, přípravou a rozvojem s vhodně nastavením financováním dalších zejména brownfieldových lokalit v Česku, které nejsou přímo rozvíjeny kraji nebo obcemi, za účelem přípravy větších území s multifunkčním využitím.

V rámci přípravy území pro Strategický podnikatelský park Plzeň - Líně poskytne součinnost státní podnik DIAMO, který realizuje a bude dále realizovat zejména první fázi projektu. Tato první fáze zahrnuje průzkumné práce a analytické studie, DIAMO ve spolupráci se společností G-Consult, spol. s.r.o. tedy například provádí průzkumné vrty nutné pro další posouzení projektu.

Mezi říjnem 2022 až lednem 2023 se uskutečnilo pět setkání s obcemi, kterých se příprava strategického podnikatelského parku týká. „Tématem jednání bylo seznámení se se stávající navrhovanou podobou zóny, napojením a trasováním vedení distribuční a přenosové sítě, silničním a železničním napojením zóny, samotnou podobou zóny spolu s návrhy na úpravu územně plánovací dokumentace. Diskutujeme také o tom, jak co nejlépe naplnit jejich potřeby z hlediska rozvoje sociální a vzdělávací infrastruktury,“ říká vrchní ředitel digitalizace a inovací Petr Očko, který je pověřený řízením agentury CzechInvest, a dodává: „Vláda také vnímá důležitost místního leteckého provozu, a proto také tímto usnesením vlády dala mandát k jednání o náhradě této lokálně významné infrastruktury výběrem vhodného letiště náhradního.“

Vedle materiálu k průmyslové zóně vláda odsouhlasila také nezávazné memorandum o porozumění se společností Volkswagen. To definuje základní parametry projektu a související infrastruktury tak, aby konečná podoba maximálně pomohla celému regionu. „Jedná se o standardní krok u takto velkého a významného projektu. Za naši stranu jde o nezávaznou deklaraci a potvrzení toho, že máme o investici zásadní zájem, a že jsme připraveni udělat vše pro její hladký průběh,“ vysvětluje ministr Síkela a zdůrazňuje, že toto memorandum ale nijak nepředjímá další rozhodnutí investora.

Ministerstvo bude nadále organizovat schůzky na vysoké úrovni, kdy bude potřeba rozhodnout o strategických krocích či informovat o průběžném stavu projektu nebo dosažení milníků. Do konce února zadá MPO ve spolupráci s Plzeňským krajem dopadovou studii s návrhy na opatření zmírnění případných dopadových rizik.

V lednu začaly na vojenském letišti v Líních průzkumné práce, během kterých DIAMO odebere vzorky podzemní vody a hornin. Od těchto místních měření a navazujících laboratorních výsledků se bude odvíjet další postup v rámci projektu Strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Nejlevnějším zdrojem jsou velké obnovitelné zdroje energie

20:14 Niedermayer (TOP 09): Nejlevnějším zdrojem jsou velké obnovitelné zdroje energie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k energetice.