Ministr Síkela: Připomínáme si 105 let česko-amerických diplomatických a obchodních vztahů

13.03.2023 8:36 | Tisková zpráva

Více než 60 zástupců českých firem se zúčastní podnikatelské mise do USA, kterou v týdnu povede ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Navštíví Washington, Austin a San Francisco.

Ministr Síkela: Připomínáme si 105 let česko-amerických diplomatických a obchodních vztahů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Účastní se především firmy z oblasti informačních a komunikačních technologií, energetiky, leteckého průmyslu a technologií a zdravotnictví. Doprovodnou podnikatelskou misi zajišťuje Hospodářská komora ČR.

„V USA máme na programu zejména podnikatelská setkání a důležitá bilaterální jednání s mými protějšky ve Washingtonu. V Austinu otevřeme novou zahraniční kancelář agentury CzechTrade a v San Franciscu navštívíme Silicon Valley. Letos si také připomínáme 105 let česko-amerických diplomatických a obchodních vztahů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Hlavním tématem mise bude další spolupráce na poli energetiky a rozvíjení vzájemných obchodních vztahů. Jedná se po delší době  o jednu z největších podnikatelských misí do Spojených států.“

V Hooverově institutu na Stanfordské univerzitě se ministr Síkela zúčastní kulatého stolu věnovaného energetice. Jménem agentury CzechInvest pak uzavře spolupráci s renomovanou platformou Plug and Play Tech Center, která pomůže v expanzi start-upům. Už loni Plug and Play, vůbec poprvé v historii, investoval do české firmy Talkbase. „Díky nové kanceláři CzechTrade v Texasu otevřeme dveře českým exportérům zejména z oblasti informačních technologií, energetiky nebo aerospace.“

Do USA loni české firmy podle údajů Českého statistického úřadu vyvezly zboží za asi 143 miliard korun, opačným směrem plynulo zboží za 144 miliard korun. Na exportu se nejvíce podílely stroje a dopravní prostředky, počítače, elektronické a optické přístroje nebo plastové výrobky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Smekám před Muskem, který toto prostředí dnes zachraňuje

18:11 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Smekám před Muskem, který toto prostředí dnes zachraňuje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zrušenému blogu na serveru Aktuálně.cz.