Ministr Síkela: Zlepšit fungování jednotného digitálního trhu

15.02.2023 15:27

Projev na 7. schůzi Senátu ČR ze dne 15. února 2023 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů (zákon o některých službách informační společnosti).

Ministr Síkela: Zlepšit fungování jednotného digitálního trhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Děkuji, vážený pane předsedo, vážené paní senátorky a páni senátoři. Dovolte mi, abych vám v krátkosti představil návrh zákona, kterým se mění zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů (konkrétně zákon o některých službách informační společnosti), ve znění pozdějších předpisů.

Návrh je předkládán z důvodu adaptace českého právního řádu na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2019/1150 ze dne 20. června 2019, o podpoře spravedlnosti a transparentnosti pro podnikatelské uživatele online zprostředkovatelských služeb.

Nařízení má za cíl zlepšit fungování jednotného digitálního trhu nastolením rovnějších podmínek ve vztazích mezi poskytovateli internetových zprostředkovatelských služeb a jejich podnikovými uživateli. Stanovuje soubor pravidel pro poskytovatele online zprostředkovatelských služeb a poskytovatele internetových vyhledávačů, aby bylo zajištěno spravedlivé, předvídatelné, udržitelné a důvěryhodné online podnikatelské prostředí v rámci vnitřního trhu EU.

Přestože se jedná o přímo použitelný předpis EU, je nezbytné některá ustanovení provést v národním právním řádu. Úlohou členských států je především zajistit přiměřené a účinné vymáhání nařízení, vč. stanovení pravidel pro sankce za porušení nařízení.

Návrh předmětného zákona jako dozorový orgán určuje ČTÚ, rozšiřuje tak jeho dozorové pravomoci a zároveň určuje sankce za porušení povinností plynoucích z nařízení.

Poslanecká sněmovna návrh zákona schválila ve 3. čtení dne 13. ledna ve znění pozměňovacího návrhu pana poslance Ing. Vojtěcha Munzara, který má za cíl zpřesnění textu z hlediska postupu ČTÚ v případě méně závažného porušení povinnosti stanovené předmětným evropským nařízením. S tímto pozměňovacím návrhem MPO souhlasilo.

Jak již bylo uvedeno, návrh zákona má adaptační charakter a obsahuje jen takovou právní úpravu, kterou je nutné přijmout k řádné adaptaci českého právního řádu na předmětné nařízení EU. Nařízení se stalo plně aplikovatelným již v červenci 2020 a dne 26. ledna 2023 obdrželo moje ministerstvo formální upozornění Evropské komise týkající se nesplnění povinností, které z neprovedení adaptace vyplývají. Toto formální upozornění je prvním úkolem a faktickým zahájením tzv. věcného řízení o porušení Smlouvy o fungování EU.

Vážené paní senátorky a páni senátoři, s ohledem na uvedené bych vás chtěl požádat o podporu předloženého návrhu zákona. Děkuji za pozornost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Němcová: Mezi prezidentem a Senátem je důvěra, o kterou se můžeme opřít

20:14 Senátorka Němcová: Mezi prezidentem a Senátem je důvěra, o kterou se můžeme opřít

Projev na 12. schůzi Senátu ČR 31. května k žádosti o vyslovení souhlasu Senátu Parlamentu České rep…