Ministr Stanjura: Vystoupení z obou bank ovládaných Moskvou považuji za jednoznačný úspěch

02.02.2023 16:34 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k vystoupení z Mezinárodní banky hospodářské spolupráce a Mezinárodní investiční banky, které zůstaly navázané jako pozůstatek komunistické minulosti naší země.

Ministr Stanjura: Vystoupení z obou bank ovládaných Moskvou považuji za jednoznačný úspěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

Na konci ledna jsme oficiálně ukončili členství ve dvou postsovětských institucích Mezinárodní bance hospodářské spolupráce a Mezinárodní investiční bance. Rozhodnutí odejít jsme iniciovali bezprostředně po zahájení agrese Putina na Ukrajině a následovaly nás i další členské země Bulharsko, Polsko, Slovensko a Rumunsko. Vystoupení z obou bank ovládaných Moskvou považuji za jednoznačný úspěch české zahraniční politiky a další potvrzení našim západním spojencům i válčící Ukrajině, na čí straně stojíme.

Během 6 měsíců výpovědní lhůty jsme ve vyjednáváních o vypořádání závazků aktivně prosazovali dohodu na vrácení našeho podílu v obou institucích ve výši zhruba 1,5 miliardy korun. Především kvůli velmi nevstřícnému postoji dalších členů v čele právě s Ruskem jsme ale zatím dohody nedosáhli. Pokud se nedomluvíme ani v následujících týdnech, zvážíme právní kroky k vymožení našich pohledávek včetně arbitráže. Pro obě banky navíc bude případná nedohoda znamenat zásadní reputační problém. Jejich partneři, ratingové agentury a obecně finanční trhy nepochybně promítnou jejich nezodpovědný přístup do svého rozhodování, zda s těmito institucemi jakkoliv dále spolupracovat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Potůčková (STAN): Považuju to za úmyslné podkopávání důvěry lidí ve státní orgány a instituce

23:07 Potůčková (STAN): Považuju to za úmyslné podkopávání důvěry lidí ve státní orgány a instituce

Projev na 107. schůzi Poslanecké sněmovny 12. června k návrhu poslanců Víta Rakušana, Petra Fialy, M…