Ministr Stanjura: Vystoupení z obou bank ovládaných Moskvou považuji za jednoznačný úspěch

02.02.2023 16:34 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k vystoupení z Mezinárodní banky hospodářské spolupráce a Mezinárodní investiční banky, které zůstaly navázané jako pozůstatek komunistické minulosti naší země.

Ministr Stanjura: Vystoupení z obou bank ovládaných Moskvou považuji za jednoznačný úspěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

Na konci ledna jsme oficiálně ukončili členství ve dvou postsovětských institucích Mezinárodní bance hospodářské spolupráce a Mezinárodní investiční bance. Rozhodnutí odejít jsme iniciovali bezprostředně po zahájení agrese Putina na Ukrajině a následovaly nás i další členské země Bulharsko, Polsko, Slovensko a Rumunsko. Vystoupení z obou bank ovládaných Moskvou považuji za jednoznačný úspěch české zahraniční politiky a další potvrzení našim západním spojencům i válčící Ukrajině, na čí straně stojíme.

Během 6 měsíců výpovědní lhůty jsme ve vyjednáváních o vypořádání závazků aktivně prosazovali dohodu na vrácení našeho podílu v obou institucích ve výši zhruba 1,5 miliardy korun. Především kvůli velmi nevstřícnému postoji dalších členů v čele právě s Ruskem jsme ale zatím dohody nedosáhli. Pokud se nedomluvíme ani v následujících týdnech, zvážíme právní kroky k vymožení našich pohledávek včetně arbitráže. Pro obě banky navíc bude případná nedohoda znamenat zásadní reputační problém. Jejich partneři, ratingové agentury a obecně finanční trhy nepochybně promítnou jejich nezodpovědný přístup do svého rozhodování, zda s těmito institucemi jakkoliv dále spolupracovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: ČR a její spojenci odmítají současnou podobu návrhu emisní normy EURO 7

8:18 Ministr Kupka: ČR a její spojenci odmítají současnou podobu návrhu emisní normy EURO 7

Česká republika společně s Francií, Itálií, Slovenskem, Rumunskem, Bulharskem, Maďarskem a Polskem o…