Ministr Stanjura: Zvyšování finanční gramotnosti je velice obtížné. Musí se začít ve školách

09.12.2022 5:28 | Tisková zpráva

Ve dnech 20. až 26. března 2023 se Česko už posedmé zapojí do mezinárodní iniciativy Global Money Week (GMW).

Ministr Stanjura: Zvyšování finanční gramotnosti je velice obtížné. Musí se začít ve školách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura

Cílem této již tradiční celosvětové kampaně Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) je bojovat proti chudobě, podporovat finanční gramotnost a šířit osvětu v oblasti finanční prosperity napříč generacemi. Národním koordinátorem této akce je Ministerstvo financí, hlavními organizátory jsou EFPA ČR a yourchance o.p.s. Do organizace kampaně se tentokrát zapojila také Nadace České spořitelny. Akci tradičně svou záštitou podporují MŠMT a ČNB. Národním tématem budou kompetence pro finanční zdraví.

Po celém Česku budou ve zmiňovaném březnovém týdnu probíhat na školách, v dětských domovech a na místech běžně dostupných veřejnosti interaktivní přednášky, workshopy, webináře, setkání s podnikateli a odborníky z praxe zaměřené na podporu finančního vzdělávání dětí a mládeže.

Smyslem celosvětové iniciativy je oslovit co největší počet dětí, mládeže a mladých dospělých, zvyšovat jejich povědomí o důležitosti finančního vzdělávání a zdravých finančních návyků, které jsou nezbytné pro správná finanční rozhodnutí v každodenním životě. Dalšími cílovými skupinami projektu GMW jsou rodiče žáků a studentů, pedagogové a skupiny sociálně ohrožené či vyloučené dospělé populace.

„Ministerstvo financí ve svých průzkumech pravidelně zjišťuje, jak se u nás vyvíjí úroveň finanční gramotnosti dospělé populace. Opakovaně se ukazuje prostý fakt, že bez patřičné průpravy v dětství, na školách a v rodinách je zvyšování finanční gramotnosti velice obtížné. Proto potřebujeme akce jako je Global Money Week, které finanční vzdělávání dětí praktickou formou vzájemně podporují,“ uvádí ministr financí Zbyněk Stanjura.

Na programu GMW budou i letos oblíbené soutěže finanční gramotnosti, hry, po letech také setkání s youtubery a projektové dny. Plánována je i závěrečná odborná konference, která by měla proběhnout 31.3.2023 v České národní bance.

„Těší nás zájem stále většího počtu regionálních pořadatelů z řad škol, komunitních center i zájem jednotlivců se do GMW zapojit. Je velmi důležité, aby se rodiče s dětmi o penězích bavili a rozvíjeli tak u nich potřebné dovednosti umožňující zdravé finanční rozhodování,“ říká k nacházejícímu ročníku Jana Merunková, ředitelka yourchance o.p.s.

Prezidentka a spoluzakladatelka EFPA ČR Marta Gellová dodává: „Chceme se tentokrát zaměřit na kompetence pro finanční zdraví, jež jsou kombinací nejen finančních znalostí, ale také praktických dovedností a hodnotových postojů. Finančně zdravý člověk přemýšlí o své budoucnosti a činí odpovědná finanční rozhodnutí, která mu umožní realizovat jeho sny a bez velkých problémů čelit nenadálým výdajům.“

Všichni zájemci, kteří mají zájem zapojit se do nadcházejícího GMW, se mohou registrovat na webových stránkách hlavních organizátorů (yourchance a EFPA ČR).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Covidová taškařice

Pěkný den, pane Pavle. V jednu chvíli se zdálo, že očkování proti Covidu bude povinné a neočkovaným bude odepřeno právo pracovat. Podpořil byste takové nařízení vlády?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti zlepšují podmínky pro pobyt u nezletilých ve zdravotnických zařízeních

22:26 Piráti zlepšují podmínky pro pobyt u nezletilých ve zdravotnických zařízeních

Děti hospitalizované v nemocnicích bez rodičů často zažívají velký stres. V praxi přitom velice čast…