Ministr Stropnický: Modernizace zajistí techniku, odpovídající standardům NATO

10. 7. 2017 19:27

Vláda dnes na své schůzi projednala modernizaci samohybných houfnic DANA a pořízení přenosných protiletadlových raketových kompletů RBS-70NG. V průběhu tří let projde modernizací 33 houfnic umístěných na podvozku nákladního automobilu Tatra 815, které jsou ve výzbroji 13. dělostřeleckého pluku Jince.

Ministr Stropnický: Modernizace zajistí techniku, odpovídající standardům NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

Součástí modernizace je např. zvýšení balistické ochrany kabiny, navigační zařízení, poloautomatický systém řazení, balistické počítače, topení, klimatizace a granátomety. Mimo jiné se tak zvýší bezpečnost osádky, dostřel munice a zrychlí se plnění palebných úkolů.

Na základě kvalifikovaného odborného posouzení a marketingového průzkumu, v rámci kterého byly osloveny domácí společnosti, bude veřejná zakázka zadána společnosti TATRA TRUCKS. Tato společnost vyrábí podvozkové části samotných děl a je jediná na českém trhu, která je schopna provést modernizaci v požadované kvalitě, a to podle potřeb Armády ČR. Předpokládaná hodnota zakázky je 1,3 mld. Kč bez DPH, přičemž konečnou výši posoudí znalec pro stanovení ceny v místě a čase obvyklé.

„Modernizace zajistí armádě kvalitní dělostřeleckou techniku odpovídající standardům NATO, navíc s několikanásobně nižšími náklady oproti pořízení nových systémů,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Stejná munice i zázemí

Armáda bude moci dále využívat stávající munici a technické a logistické zázemí, které již existuje pro původní houfnice DANA, včetně opravárenských kapacit na území České republiky.

Modernizace bude probíhat postupně ve třech etapách, poslední houfnici česká armáda získá do konce listopadu 2020.

Ministerstvo obrany také v příštích třech letech pořídí od společnosti SAAB Dynamics 16 kusů odpalovacích zařízení přenosného kompletu RBS-70NG, včetně náhradních dílů a simulátoru.

„Zařízení je určeno pro protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích. Nahradí morálně i technicky zastaralý sovětský systém S-10M, zároveň doplní již používaný o generaci starší komplet RBS-70,“ vysvětluje ministr Stropnický.

RBS-70NG je základní zbraňový prvek pozemní protivzdušné obrany v kategorii krátkého dosahu. Předpokládaná hodnota zakázky je 1,1 mld. Kč bez DPH a vychází z expertních posudků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Před 30 lety papež Jan Pavel II. v Římě svatořečil Anežku Českou

20:01 Senátor Drahoš: Před 30 lety papež Jan Pavel II. v Římě svatořečil Anežku Českou

Komentář na facobookovém profilu ke svatořečení Anežky České