Ministr Ťok: České dráhy musejí fungovat jako apolitický subjekt

13.07.2018 16:47

Řídící výbor Českých drah obměnil členy dozorčí rady, na předsedu doporučil Petra Moose.

Ministr Ťok: České dráhy musejí fungovat jako apolitický subjekt
Foto: Ministerstvo dopravy
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

Dozorčí rada Českých drah má pět nových členů. Změnu dnes schválil na svém jednání řídící výbor Českých drah. Ten zároveň doporučil na předsedu dozorčí rady národního dopravce profesora Petra Moose, vzhledem k jeho odborným a profesním zkušenostem.

„Nově obsazená dozorčí rada by měla vypsat výběrové řízení na všechny členy představenstva Českých drah, kterého se může samozřejmě zúčastnit i současný management národního dopravce. Potřebujeme profesionální manažery, kteří se dobře připraví na liberalizaci železniční dopravy, ke kterému jsme vázáni evropským železničním balíčkem. Změnou dozorčí rady zároveň postupně plníme vládní programové prohlášení, že mají být České dráhy řízeny efektivně a že musí fungovat jako apolitický subjekt,“ vysvětluje nutnost změn ministr dopravy Dan Ťok.

Novými členy dozorčí rady Českých drah se stali profesor Petr Moos z Fakulty dopravní ČVUT, profesor Karel Pospíšil z VUT v Brně, docent Josef Kolář z Fakulty strojní ČVUT, docent Lukáš Týfa z Fakulty dopravní ČVUT a ředitel kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Jan Štrof. Členy devítičlenné dozorčí rady Českých drah zůstávají nadále Jan Pejša, Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb z Odborového sdružení železničářů a dopravní odborník Vojtěch Kocourek. Profesora Moose řídící výbor zároveň vzhledem k jeho odborným a profesním zkušenostem doporučuje jako kandidáta na předsedu dozorčí rady.

Dozorčí rada Českých drah schvaluje roční podnikatelský plán včetně podnikatelské strategie a rozpočtů, uděluje předchozí souhlas k nakládání s majetkem. Dozorčí rada zároveň přezkoumává zprávu o podnikatelské činnosti akciové společnosti České dráhy a o stavu jejího majetku, včetně zprávy o zúčtování prostředků z veřejných rozpočtů. Valné hromadě pak předkládá své vyjádření.

Řídící výbor Českých drah, který rozhoduje o složení dozorčí rady, tvoří tři vládou pověření zaměstnanci Ministerstva dopravy, a po jednom vládou pověřeném zaměstnanci Ministerstva financí, Ministerstva obrany, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj.

Nové složení dozorčí rady Českých drah
Prof. Ing. Petr Moos, CSc.
Doc. Ing. Josef Kolář CSc.
Ing. Vojtěch Kocourek, Ph.D.
Ing. Jan Štrof
Prof. Ing. Karel Pospíšil, Ph.D.
Doc. Ing Lukáš Týfa, Ph.D.
Antonín Leitgeb
Bc. Jaroslav Pejša
Vladislav Vokoun

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chabr (TOP 09): Parkovací dům v západní části Prahy dostává konkrétní obrysy

16:29 Chabr (TOP 09): Parkovací dům v západní části Prahy dostává konkrétní obrysy

První důležitý krok pro stavbu jednoho z klíčových P+R parkovacích domů projednal Výbor pro správu m…